Wejherowo

Historia Wejherowa rozpoczyna się w połowie XVII stulecia, gdy pomorski magnat Jakub Wejher dopełnił ślubowania i ufundował założenie kalwaryjskie. Kalwaria Wejherowska odegrała wielką rolę w utrzymaniu polskiej tożsamości Pomorza Gdańskiego.

Do obecnych czasów zachowało się wiele wspaniałych zabytków z tamtych i również późniejszych czasów.

Wejherowo – dzieło Jakuba Wejhera trwa…

Wspomniana kalwaria natychmiast stała się ważnym miejscem kultu katolickiego. Dróżki i kaplice przyciągały grupy pątnicze z nawet najbardziej odległych zakątków Pomorza Gdańskiego.

Takie pielgrzymowanie barwnie opisuje Aleksander Majkowski, którego powieść „Życie i przygody Remusa” też została w Wejherowie ciekawie upamiętniona.

Przy Kalwarii Wejherowskiej wyrosła osada z kościołem parafialnym i kolejnym klasztornym. Przybywało ludności, zajęć i profesji.

Pod koniec II wojny światowej miejscowość uniknęła większych zniszczeń. Zachowane zabytki i malownicze zakątki ciekawie opowiadają o stuleciach lokalnej i szerzej ujmowanej pomorskiej historii.

Zwiedzanie Wejherowa

W trakcie zwiedzania Wejherowa pokazujemy między innymi:

-Rynek wejherowski z pomnikiem Jakuba Wejhera, fontanną św. Franciszka oraz pomnikiem Remusa;

-Wnętrze Kolegiaty Wejherowskiej z autentycznym wyposażeniem z XVIII stulecia;

-Wnętrze kościoła klasztornego pw. św. Anny. W trakcie poszerzonego zwiedzania zobaczyć można krypty

– miejsce pochówku Jakuba Wejhera i jego rodziny;

-Park im. Aleksandra Majkowskiego – jeden z najładniejszych terenów parkowych w województwie pomorskim;

-Stary cmentarz – tak zwane Wejherowskie Powązki – miejsce spoczynku lokalnych elit oraz ofiar terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej;

-Kaplice Kalwarii Wejherowskiej – jednego z najcenniejszych takich założeń w Polsce.

Zwiedzanie można poszerzyć wizytą w wejherowskim ratuszu, w obiekcie znajdują się wystawy ciekawie opowiadające o historii Wejherowa i jego mieszkańcach.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Kartuzy

W trakcie kartuskiej wizyty zobaczyć można znakomite zabytki klasztornych dziejów. Poznać też można odpowiedzi na wiele intrygujących pytań i zagadek. Dlaczego tutejsi zakonnicy nie mogli ze sobą rozmawiać? Skąd się wzięła nazwa Kartuzy? Dlaczego dach kartuskiego kościoła przypomina trumnę? I jakie znane osoby pochodzą z tej niewielkiej miejscowości.

Czytaj strzałka w prawo

Pelplin

Niewielki Pelplin stanowi jedną z najciekawszych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Decyduje o tym nagromadzenie wyjątkowych zabytków sakralnej architektury i sztuki. Nie mniej ciekawie przedstawia się lokalna historia. Przez kilka stuleci w Pelplinie działał klasztor cysterski, a podczas zaborów miejscowość stanowiła ważny ośrodek polskiej kultury.

Czytaj strzałka w prawo

Puck

Puck znajduje się w północnej części regionu kaszubskiego. Pomimo ciekawej lokalizacji jest często omijany przez turystów jadących w stronę Półwyspu Helskiego. Całkowicie niesłusznie, bo w tej nadmorskiej miejscowości krzyżują się wyjątkowe walory historyczne i przyrodnicze. Cennych zabytków przeszłości też w Pucku nie brakuje...

Czytaj strzałka w prawo