Historia Wejherowa rozpoczyna się w połowie XVII stulecia, gdy pomorski magnat Jakub Wejher dopełnił ślubowania i ufundował założenie kalwaryjskie. Kalwaria Wejherowska odegrała wielką rolę w utrzymaniu polskiej tożsamości Pomorza Gdańskiego.
Do obecnych czasów zachowało się wiele wspaniałych zabytków z tamtych i również późniejszych czasów.
Wejherowo – dzieło Jakuba Wejhera trwa…
Wspomniana kalwaria natychmiast stała się ważnym miejscem kultu katolickiego. Dróżki i kaplice przyciągały grupy pątnicze z nawet najbardziej odległych zakątków Pomorza Gdańskiego.
Takie pielgrzymowanie barwnie opisuje Aleksander Majkowski, którego powieść „Życie i przygody Remusa” też została w Wejherowie ciekawie upamiętniona.
Przy Kalwarii Wejherowskiej wyrosła osada z kościołem parafialnym i kolejnym klasztornym. Przybywało ludności, zajęć i profesji.
Pod koniec II wojny światowej miejscowość uniknęła większych zniszczeń. Zachowane zabytki i malownicze zakątki ciekawie opowiadają o stuleciach lokalnej i szerzej ujmowanej pomorskiej historii.
Zwiedzanie Wejherowa
W trakcie zwiedzania Wejherowa pokazujemy między innymi:
-Rynek wejherowski z pomnikiem Jakuba Wejhera, fontanną św. Franciszka oraz pomnikiem Remusa;
-Wnętrze Kolegiaty Wejherowskiej z autentycznym wyposażeniem z XVIII stulecia;
-Wnętrze kościoła klasztornego pw. św. Anny. W trakcie poszerzonego zwiedzania zobaczyć można krypty
– miejsce pochówku Jakuba Wejhera i jego rodziny;
-Park im. Aleksandra Majkowskiego – jeden z najładniejszych terenów parkowych w województwie pomorskim;
-Stary cmentarz – tak zwane Wejherowskie Powązki – miejsce spoczynku lokalnych elit oraz ofiar terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej;
-Kaplice Kalwarii Wejherowskiej – jednego z najcenniejszych takich założeń w Polsce.
Zwiedzanie można poszerzyć wizytą w wejherowskim ratuszu, w obiekcie znajdują się wystawy ciekawie opowiadające o historii Wejherowa i jego mieszkańcach.