Tczew

Nadwiślańskie miasto zdumiewa nagromadzeniem niezwykłych zabytków historii i techniki, efektownie podkreślonych przyrodniczo-widokową oprawą.

Tczewskie kościoły pamiętają czasy średniowiecza, natomiast o rozkwicie XIX-wiecznej inżynierii budowlanej przypomina most kolejowy, który powstał w latach 1851-1857 jako najdłuższy most w Europie! I jeden z najpiękniejszych na świecie!

Tczew – miasto z Wisły zrodzone

Historia Tczewa sięga XIII stulecia, gdy książę Sambor II podjął decyzję o budowie grodu przy ważnej przeprawie wiślanej. W kolejnych stuleciach Tczew zyskiwał na znaczeniu jako brama do miasta Gdańska i miejsce dogodnej przeprawy wiślanej..

W Tczewie pod koniec 1729 roku urodził się Johann Reinhold Forster, który wraz z synem wziął udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka dookoła świata.

Ważnym impulsem rozwoju była budowa linii i mostów kolejowych, dzięki którym miasto stało się ważnym węzłem komunikacyjnym.

W przedwojennym Tczewie mieszkał Kazimierz Piechowski – uczestnik brawurowej ucieczki z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

W opisywanej miejscowości zachowało się wiele cennych zabytków przeszłości.

Zwiedzanie Tczewa

W trakcie oprowadzania po Tczewie pokazujemy między innymi:

-Mosty Tczewskie – arcydzieło XIX-wiecznej inżynierii budowalnej;

-Bulwar Nadwiślański im. ks. Sambora II z malowniczymi ujęciami nadwiślańskiego krajobrazu;

-Kościół Podwyższenia Krzyża z nagromadzeniem wybitnych dzieł sakralnej sztuki;

-Plac Gen. Józefa Hallera – rynek tczewski

-gotyckie fortyfikacje Tczewa

Zwiedzanie Tczewa można wydłużyć wizytą w Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków i Statków, zatem w ciekawych oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Wejherowo

Historia Wejherowa rozpoczyna się w połowie XVII stulecia, gdy pomorski magnat Jakub Wejher dopełnił ślubowania i ufundował założenie kalwaryjskie. Kalwaria Wejherowska odegrała wielką rolę w utrzymaniu polskiej tożsamości Pomorza Gdańskiego. Do obecnych czasów zachowało się wiele wspaniałych zabytków z tamtych i również późniejszych czasów.

Czytaj strzałka w prawo

Kartuzy

W trakcie kartuskiej wizyty zobaczyć można znakomite zabytki klasztornych dziejów. Poznać też można odpowiedzi na wiele intrygujących pytań i zagadek. Dlaczego tutejsi zakonnicy nie mogli ze sobą rozmawiać? Skąd się wzięła nazwa Kartuzy? Dlaczego dach kartuskiego kościoła przypomina trumnę? I jakie znane osoby pochodzą z tej niewielkiej miejscowości.

Czytaj strzałka w prawo

Pelplin

Niewielki Pelplin stanowi jedną z najciekawszych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Decyduje o tym nagromadzenie wyjątkowych zabytków sakralnej architektury i sztuki. Nie mniej ciekawie przedstawia się lokalna historia. Przez kilka stuleci w Pelplinie działał klasztor cysterski, a podczas zaborów miejscowość stanowiła ważny ośrodek polskiej kultury.

Czytaj strzałka w prawo