Szlak Wejherowski zdobyty!

Przejście Szlakiem Wejherowskim odbyło się w niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Wyprawa była naszą prywatną inicjatywą i wynikała z zainteresowania turystycznymi walorami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W długim na 55 kilometrów przejściu udział wzięli Dominika i Wojtek Romejko, zatem wycieczka była aktywnym i przy tym rodzinnym wykorzystaniem czasu.

Szlak łączy Wejherowo z Sopotem

Długość trasy wynosi 55 kilometrów, jej przejście zajęło 11 godzin. Energiczny marsz kilkukrotnie przerywaliśmy maksymalnie 10-minutowym odpoczynkiem.

Opisywany szlak pieszy łączy Wejherowo z Sopotem, zatem popularnym kurortem określanym często mianem „letniej stolicy Polski”.
W samym Wejherowie ciekawych miejsc zabytków też nie brakuje. Miasto powstało w połowie XVII wieku z inicjatywy Jakuba Wejhera – pomorskiego magnata i wiernego sługi szlacheckiej Rzeczypospolitej. Pomnik przypominający o zasługach tej postaci zobaczyć można w centrum rynku wejherowskiego.

Wejherowo rozwijało się dzięki zainteresowaniu pielgrzymów, którzy tłumnie nawiedzali tutejszą Kalwarię Wejherowską – jedno z najcenniejszych i najstarszych takich założeń sakralnych w Polsce.

Opisywany szlak omija wspomniane wzgórza kalwaryjskie, prowadzi za to przez przestrzeń Parku Miejskiego im. Aleksandra Majkowskiego, który jest bez wątpienia jednym z najładniejszych parków na terenie Pomorza Gdańskiego.

Szlak Wejherowski w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Opisywany szlak prowadzi przez rozległe obszary Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który z powierzchnią ponad 20 tysięcy hektarów określany jest jako „zielone płuco Trójmiasta”.

Zobacz więcej – Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trasa szlaku doprowadziła nas między innymi do malowniczych jezior lobeliowych, które ze względu na niską zawartość wapnia, żelaza i fosforu charakteryzują się występowaniem specyficznej flory i są bardzo cenne pod względem przyrodniczym. Szlak Wejherowski prowadzi przy jeziorach lobeliowych Pałsznik i Wygoda.

Następnie doszliśmy do Marszewa, gdzie na terenie tutejszego leśnictwa działa chętnie odwiedzany kompleks edukacyjny.

W dalszym przebiegu Szlak Wejherowski prowadzi przez tak zwany Krykulec, który swego czasu stanowił ważny lokalnie węzeł kolejowy. Przy opisywanym szlaku płyną też ciekawe rzeczki i potoki – bliżej Wejherowa Cedron, a dalej na trasie – Kacza, która jest najdłuższym ciekiem wodnym na obszarze Gdyni.

Szlak Wejherowski – całodzienna wyprawa

Przejście dystansu 55 kilometrów trwało 11 godzin. Początek o godzinie 9.00 przy wejherowskiej stacji kolejowej, tam właśnie zaczyna się opisywany szlak turystyczny. Zakończenie o godz. 20.00 na stacji SKM Sopot Kamienny Potok.

Łatwo nie było, obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ze względu na polodowcowe ukształtowanie jest dość mocno pofałdowany. Zatem podejść i zejść w trakcie tej wyprawy rzeczywiście nie brakowało. Szlak fragmentami prowadzi też przez tereny zurbanizowane i przejście na twardą nawierzchnię też dało się niekorzystnie odczuć.

Udało się, chociaż opisywana trasa wymagała sporego wysiłku. Taka jest jednak istota poznawczej turystyki, jeżeli chce się więcej poznać i zobaczyć – trzeba się nastawić na większy wysiłek, drogi na skróty nie ma 🙂