Pelplin

Niewielki Pelplin stanowi jedną z najciekawszych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Decyduje o tym nagromadzenie wyjątkowych zabytków sakralnej architektury i sztuki. Nie mniej ciekawie przedstawia się lokalna historia. Przez kilka stuleci w Pelplinie działał klasztor cysterski, a podczas zaborów miejscowość stanowiła ważny ośrodek polskiej kultury.

Pelplin – perła sakralnej architektury

Udokumentowane dzieje Pelplina sięgają XIII wieku, gdy okolicę objęli pracowici cystersi. Zakonnicy działali wcześniej w niedaleko położonych Pogódkach, ale w Pelplinie znaleźli o wiele lepsze warunki rozwoju. Szarzy mnisi zostawili po sobie niezwykłe zabytki architektury z cennymi dziełami sakralnej sztuki.

W poklasztornym kościele zobaczyć na przykład można jeden z największych ołtarzy w Europie! Po kasacie klasztoru w Pelplinie działała stolica diecezji. Ważne karty w pomorskiej historii zapisała tutejsza szkoła Collegium Marianum, której działalność wybitnie przysłużyła się w podtrzymaniu polskości Pomorza.

Zwiedzanie Pelplina

W trakcie oprowadzania po Pelplinie pokazujemy między innymi:

-Wnętrza klasztoru i katedry pelplińskiej z jednym z największych ołtarzy w Europie;
-Muzeum Diecezjalne z unikatową Biblią Gutenberga z połowy XV wieku;
-Kościół Bożego Ciała z wyposażeniem sakralnym z XVIII stulecia;
-Fragmenty parku z malowniczymi ujęciami rzeki Wierzycy.

I inne ciekawe miejsca i zabytki.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Szlak cystersów

Pracowici mnisi pojawili się w Oliwie pod koniec XII wieku i bez zbędnej zwłoki przystąpili do energicznego działania. Wszak sentencja "ora et labora" (Módl się i pracuj) zobowiązuje. Dzięki cysterskim staraniom nikomu nie znana Oliwa doświadczyła prawdziwego rozkwitu gospodarczego, potem również kulturalnego.

Czytaj strzałka w prawo

Katedra Oliwska

Katedra Oliwska stanowi wspaniały zabytek architektury sakralnej z wielkim nagromadzeniem cennych dzieł sztuki. Ponadto miejsce pochówku książąt pomorskich, określane mianem Kaszubskiego Wawelu. Niezapomnianych wrażeń dostarczy koncert wykonany na słynnych organach, zbudowanych w drugiej połowie XVIII wieku.

Czytaj strzałka w prawo

Oliwa

Oliwa w opinii wielu znawców historii uchodzi za jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Niezwykła zabudowa przydaje uliczkom przedwojennego klimatu, turystów zaskakuje też nagromadzenie zabytków kultury i przyrody. Obowiązkowym etapem każdej oliwskiej wycieczki jest wizyta w katedrze i rozległym parku. Zabytki sztuki sakralnej, wspaniała muzyka organowa, czy wreszcie misterne kompozycje przyrodnicze zadowolą najbardziej wymagających turystów.

Czytaj strzałka w prawo