Przywołana w tytule świątynia jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Decyduje o tym złożona historia, znaczenie kościoła w przemianach polityczno-społecznych oraz prezentowane wewnątrz dzieła bursztynniczej sztuki.
Kościół św. Brygidy w Gdańsku
Dzieje świątyni sięgają końca XVI stulecia i związane są z postacią Brygidy Birgersdotter – wybitnej średniowiecznej mistyczki i świętej.
Przez kilkaset lat przy kościele działał klasztor zgromadzenia brygidek. Po odbudowie z wojennych zniszczeń kościół odegrał ważną rolę jako duchowe centrum antytotalitarnego sprzeciwu. Wielka w tym zasługa ks. proboszcza Henryka Jankowskiego, któremu ówczesna 'Solidarność” miała naprawdę sporo do zawdzięczenia.
Od kilkunastu lat w kościele św. Brygidy powstaje Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, który już teraz przyciąga uwagę turystów z całego świata.
Oprowadzanie po kościele św. Brygidy
Oprowadzanie po tej konkretnej świątyni może stać się wyzwaniem wymagającym głębokiej wiedzy, opanowania i bezgranicznej niemal cierpliwości. Wielu turystów z zapałem godnym lepszej sprawy posługuje się płytkimi uproszczeniami, wykazuje też niezrozumienie tego ważne i fundamentalne.
Tytułowa wycieczka odbyła się jesienią 2024 roku. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem zanurzyli się w historyczne i sakralne bogactwo zwiedzanej świątyni.
W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy między innymi Kryptę św. Brygidy, Kaplicę Solidarności i Skarbiec kościoła św. Brygidy. Wielką niespodzianką było wejście w przestrzeń prezbiterium w bezpośrednią bliskość Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny.