Oliwa w opinii wielu znawców historii uchodzi za jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Niezwykła zabudowa przydaje uliczkom przedwojennego klimatu, turystów zaskakuje też nagromadzenie zabytków kultury i przyrody.
Obowiązkowym etapem każdej oliwskiej wycieczki jest wizyta w katedrze i rozległym parku. Zabytki sztuki sakralnej, wspaniała muzyka organowa, czy wreszcie misterne kompozycje przyrodnicze zadowolą najbardziej wymagających turystów.
Oliwa – cysterska historia i nie tylko
Udokumentowane dzieje Oliwy sięgają końca XII stulecia, gdy w okolicy pojawili się zakonnicy cystersi. Dzięki pomysłowości i wytrwałej pracy doprowadzili objęte tereny do prawdziwego rozkwitu gospodarczego i następnie kulturalnego. „Szarzy mnisi” nie żałowali bowiem środków na wysokiej klasy architekturę i wybitne dzieła sakralnej sztuki.
Do dzisiaj zachowało się wiele zabytków cysterskiej przeszłości. Nie tylko takie, bo Oliwa od dawna stanowi jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska.
Zwiedzanie Oliwy
Zwiedzanie Oliwy może trwać od dwóch godzin do…. kilku dni, historyczne bogactwo tej dzielnicy rzeczywiście wydaje się być niewyczerpane.
W trakcie oprowadzania pokazujemy między innymi:
-Katedrę Oliwską z niezwykłym bogactwem historii i sakralnej sztuki;
-najważniejsze fragmenty Parku Oliwskiego -część francuską oraz angielsko-chińską;
-Palmiarnię z kolekcją egzotycznej roślinności;
-wzgórze Pachołek z wieżą widokową – z łącznej wysokości ok. 125 m n.p.m. podziwiać można rozległą kompozycję Trójmiasta i Zatoki Gdańskiej.