Gdańskie osiedle Zaspa – z pozoru nieciekawa plątanina bloków, w rzeczywistości przestrzeń o zaskakująco interesującej historii i wielu nawiązaniach do ważnych wydarzeń.
Przez kilkanaście lat na Zaspie mieszkał Lech Wałęsa – przywódca Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w czerwcu 1987 roku na dawnym pasie startowym odbyło się największe zgromadzenie w dziejach Trójmiasta – na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II przyszło aż 800 tysięcy osób.
Malarstwo wielkoformatowe na Zaspie
Trasa wycieczki obejmuje wspomniane wyżej wątki lokalnej historii. Jej najważniejszym motywem jest jednak niezwykła kolekcja malarstwa wielkoformatowego. Od 1997 roku w przestrzeni Zaspy ponad pięćdziesiąt efektownych murali, co czyni z osiedla jedną z największych wystaw malarstwa monumentalnego na świecie.
Malarskie realizacje zawierają bogatą symbolikę, odwołującą się do egzystencjalnej i filozoficznej tematyki.
Monumentalne dzieła zdobią boczne ściany osiedlowych bloków i z humorem, nieraz z niemałą dawką refleksji opowiadają o ważnych zagadnieniach społecznych.
Przy muralach pracowali artyści z całego świata, znani z działalności w tym nietypowym, jakże przy tym wymagającym nurcie sztuki.
Murale na Zaspie – wielka sztuka między blokami
Trasa zwiedzania prowadzi przez osiedlowe przestrzenie gdańskiej Zaspy. Ale jakie przestrzenie! Osiedla mieszkaniowe powstały na tym obszarze kilkadziesiąt lat temu. Dzielnica dosłownie tonie w zieleni i jakże różni się od „osiągnięć” współczesnej deweloperskiej sztuki.
Przestrzeń osiedla ożywiają wspomniane murale – dzieła malarstwa wielkoformatowego.
W trakcie proponowanej przez nas trasy zobaczyć można ponad dwadzieścia tych nietypowych dzieł sztuki. Pokazujemy więc mural najstarszy i najmłodszy oraz wiele innych dotyczących różnych wątków lokalnej i szerzej ujmowanej historii.
Przejście trasy przybliża też dzieje i specyfikę Zaspy, której historia jest wbrew pozorom bardzo ciekawa.