Doprawdy trudno wyobrazić sobie turystyczny pobyt w Gdańsku bez wizyty w mariackim kościele.
Turystów zaskakuje monumentalność obiektu, a także nagromadzenie niezwykłych zabytków i dzieł sztuki. W kościele można zobaczyć późnośredniowieczny zegar astronomiczny, wspaniałą rzeźbę Pięknej Madonny, ołtarz główny autorstwa Michała z Augsburga i wiele sakralnych pamiątek przeszłości.
Kościół Mariacki w Gdańsku – skarbnica sakralnej sztuki
Opisywana świątynia stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Zwiedzanie kościoła zazwyczaj odbywa się w trakcie przejścia przez uliczki i zaułki Głównego Miasta, ale ze względu na historię i nagromadzenie wybitnych dzieł sztuki – przestrzeń kościoła może stać się tematem osobnej wycieczki.
Niespieszne odkrywanie tajemnic kościoła nie wiadomo jak i kiedy przenosi w czasy średniowiecza, a potem w burzliwą epokę reformacyjnych przemian. Co z nich wynikło? O tym można dowiedzieć się w trakcie zwiedzania świątyni z przewodnikiem.
Co można zobaczyć w kościele Mariackim?
W trakcie przewodnickiego oprowadzania zobaczyć między innymi można:
– Ołtarz główny – dzieło mistrza Michała z Augsburga z początku XVI stulecia;
– Unikatowy zegar astronomiczny z końca XV wieku;
Rzeźby „Pieta” i „Piękna Madonna” – wybitne dzieła średniowiecznej sztuki sakralnej;
Organy – dzieło Mertena Friese z XVII wieku;
Kopię obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga;
i wiele innych cennych dzieł sztuki.
Bazylika Mariacka stanowi też miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych postaci – od czasów średniowiecza aż do współczesności.
Zwiedzanie zabytkowej świątyni można poszerzyć o wejście na szczyt kościelnej wieży. Po przejściu 409 schodów podziwiać można rozległą panoramę Trójmiasta i okolic.