Katedra Oliwska

Katedra Oliwska stanowi wspaniały zabytek architektury sakralnej z wielkim nagromadzeniem cennych dzieł sztuki. Ponadto miejsce pochówku książąt pomorskich, określane mianem Kaszubskiego Wawelu.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy koncert wykonany na słynnych organach, zbudowanych w drugiej połowie XVIII wieku.

Katedra Oliwska – dawna świątynia klasztorna

Katedra Oliwska w niemal nienaruszonym stanie przetrwała destrukcję II wojny światowej i z tego między innymi względu stanowi skarbnicę niezwykłych dzieł sakralnej sztuki.

Świątynia powstała dzięki pracowitości cystersów, którzy pojawili się w okolicy pod koniec XII wieku i pomimo wielu przeciwności doprowadzili Oliwę do prawdziwego rozkwitu gospodarczego i kulturalnego.

Zabytkowy kościół jest więc pomnikiem historii, kultury i przede wszystkim trwałości oddziaływania chrześcijańskiej wiary.
Od stu lat opisywany kościół pełni funkcje katedralne, stanowi więc najważniejszą świątynię archidiecezji gdańskiej.

Co zobaczyć w Katedrze Oliwskiej?

Zwiedzanie Katedry Oliwskiej można połączyć z przejściem przez Oliwę, która jest bez wątpienia jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska. Ze względu na wyjątkową historię i nagromadzenie cennych dzieł sakralnej sztuki – opisywana świątynia może też być tematem osobnego zwiedzania.

W trakcie przejścia z przewodnikiem zobaczyć można:

-Nagrobek Kosów – zasłużonego rodu pomorskiego;
-Kaplicę św. Jana Niepomucena;
-Ołtarz św. Trójcy – dawny ołtarz główny świątyni;
-Ambit – niespotykane współcześnie rozwiązanie architektoniczne;
-Ołtarz główny – barokowe dzieło z końca XVII wieku;

I wiele innych wspaniałych dzieł sakralnej sztuki. Zwiedzanie Katedry Oliwskiej warto połączyć z uczestnictwem w prezentacji organów – uznawanych za jeden z najcenniejszych instrumentów organowych na świecie!

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Darmowe atrakcje w Gdańsku

W każdym większym mieście turystycznym można znaleźć dostęp do ciekawych i bezpłatnych atrakcji, które właściwie wykorzystane wzbogacą pobyt i nie nadwerężą przy tym budżetu. Poniżej przedstawiamy dostępne w Gdańsku darmowe atrakcje turystyczne, należy pamiętać o zmiennym czasie ich dostępności i konieczności wcześniejszych planowania i weryfikacji.

Czytaj strzałka w prawo

Darmowe atrakcje w Sopocie

Sopot od dłuższego czasu szczyci się mianem "letniej stolicy Polski" i faktycznie w każdym sezonie miasto tętni turystycznym gwarem, a na sopockich ulicach pobrzmiewają języki z wielu zakątków świata. Gdzie wielka popularność, tam również wyższe ceny, Sopot do tego odwiecznego prawa ekonomii również się dopasowuje. Przy odpowiednim podejściu i planowaniu można jednak bezpłatnie skorzystać z wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Poniżej przedstawiamy dziesięć takich możliwości z krótkim opisem i wskazaniem warunków bezpłatnego wykorzystania.

Czytaj strzałka w prawo

Darmowe atrakcje w Gdyni

W temacie nagromadzenia atrakcji turystycznych Gdynia wyraźnie ustępuje gdańskiemu sąsiadowi, ale ze względu ma znacznie krótszą historię – inaczej być przecież nie może. W gdyńskiej przestrzeni można jednak znaleźć sporo ciekawych miejsc i obiektów, dostęp do niektórych z nich jest bezpłatny codziennie albo w wybrane dni tygodnia.

Czytaj strzałka w prawo