Gdynia

Gdynia uznawana jest za jedno z największych osiągnięć II Rzeczypospolitej. W ciągu niespełna dwudziestu lat ze skromnej wsi rybackiej wyrósł wielki i najnowocześniejszy port w basenie Morza Bałtyckiego!

Na trasie zwiedzania znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań związanych z przeszłością tej okolicy. Dlaczego podjęto decyzję o budowie gdyńskiego portu? Jakie postacie szczególnie zasłużyły się w lokalnej historii? Dlaczego Oksywie ustąpiło miejsca Gdyni? Dlaczego Gdynia uznawana jest za światową perłę modernistycznej architektury?

Gdynia – miasto z morza i marzeń

W tym popularyzującym Gdynię określeniu nie ma ani odrobiny przesady.. Gdynia rzeczywiście zrodziła się z potrzeby dostępu do morza i nowoczesnej infrastruktury portowej. A marzenia? Społeczeństwo z trudem odbudowanej Rzeczypospolitej faktycznie marzyło o postępie i nowoczesności. Rosnąca w oczach portowa Gdynia stała się realnym odbiciem tych ambicji i aspiracji.

W ciągu zaledwie dwóch dekad z rybackiej Gdyni wyrósł najnowocześniejszy port w bałtyckim regionie! Do tej dynamiki świetnie też pasowała architektura. Nieprzypadkowo więc gdyńskie Śródmieście stanowi unikatowe nagromadzenie modernistycznej architektury.

O wielu ważnych wątkach gdyńskiej historii przypomina przestrzeń Skweru Kościuszki i Molo Południowego, w której zobaczyć można zabytkowe statki i okręty oraz pomniki dotyczące ważnych wątków historii.

Zwiedzanie Gdyni

W trakcie oprowadzania po Gdyni pokazujemy i omawiamy między innymi:

-Skwer Kościuszki z nagromadzeniem modernistycznej architektury;
-Molo Południowe z niszczycielem ORP „Błyskawica” i żaglowcem „Dar Pomorza”;
-pomnik Tadeusza Wendy – budowniczego portu gdyńskiego;
-punkt widokowy na Kamiennej Górze z panoramą portowej Gdyni;
-makietę miasta w gdyńskim Infoboxie.

Zwiedzanie Gdyni można poszerzyć wizytami w Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, czy też zwiedzaniem zabytkowych jednostek zacumowanych przy Nabrzeżu Pomorskim. .

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Sopot

Trasa zwiedzania obejmuje najważniejsze obiekty uzdrowiskowo-wypoczynkowego Sopotu. Czym zasłużył się dr Jean Georg Haffner i dlaczego przez wiele dekad jego postać była niemal całkowicie zapomniana? Dlaczego powstanie sopockiego herbu wiązało się z plotkami i atmosferą skandalu? Dla kogo z Muzeum Narodowego sprowadzono wielkie łoże z baldachimem? W trakcie zwiedzania dowiedzieć się też można o rozrabiających w mieście artystach i odwiedzających kurort prominentach.

Czytaj strzałka w prawo

Oliwa

Oliwa w opinii wielu znawców historii uchodzi za jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Niezwykła zabudowa przydaje uliczkom przedwojennego klimatu, turystów zaskakuje też nagromadzenie zabytków kultury i przyrody. Obowiązkowym etapem każdej oliwskiej wycieczki jest wizyta w katedrze i rozległym parku. Zabytki sztuki sakralnej, wspaniała muzyka organowa, czy wreszcie misterne kompozycje przyrodnicze zadowolą najbardziej wymagających turystów.

Czytaj strzałka w prawo

Westerplatte

Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem.... Od takich słów zaczyna się utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którym poeta wystawił literacki pomnik polskim obrońcom. Siedmiodniowa obrona Westerplatte stała się jednym z najważniejszych symboli II wojny światowej. Od wielu lat historyczna przestrzeń przyciąga zwiedzających z Polski i wielu zakątków całego świata.

Czytaj strzałka w prawo