Główne Miasto

Spacer najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska przybliży skomplikowany charakter i dawną świetność nadmotławskiego miasta. Trasa prowadzi wzdłuż najbardziej znanych zabytków Gdańska: Złotej Bramy, Ratusza Głównomiejskiego, Fontanny Neptuna i wielu innych.

W sezonie letnim niemałą atrakcją będzie unikatowy nastrój płynący z wielojęzycznej rzeki turystów. Wzdłuż trasy mnóstwo sklepików z wyrobami lokalnych bursztynników i innymi pamiątkami.

Główne Miasto w Gdańsku

I rzeczywiście zgodnie z zawartą we wstępie zapowiedzią w trakcie wycieczki zobaczyć można najważniejsze zabytki gdańskiej historii: portowy Żuraw, monumentalny kościół Mariacki czy nastrojowe zaułki i zakamarki.

Warto też przypomnieć – ten historyczny obszar nie jest Starym Miastem, które znajduje się nieco dalej i stanowi dzielnicę o zupełnie innej przeszłości.

Przejście przez uliczki Głównego Miasta oznacza fascynujące spotkanie z lokalnym genius loci.

Warto podkreślić znaczenie powojennej odbudowy, której Główne Miasto zawdzięcza trwający dialog z przeszłością.

Zwiedzanie Głównego Miasta z uwzględnieniem muzeów może stać się nawet kilkudniową przygodą z historią.

Zwiedzanie Głównego Miasta

Poniżej przykładowa trasa zwiedzania:

Długie Pobrzeże (Zielona Brama, Brama Chlebnicka, Brama Mariacka, Żuraw)
Rybackie Pobrzeże (Brama Straganiarska, statek Sołdek)
Kościół św. Jana
Ulica Mariacka
Kościół Mariacki
Ulica Piwna (Wielka Zbrojownia)
Targ Węglowy (Zespól Przedbramia ulicy Długiej, Złota Brama, Dwór Bractwa św. Jerzego)
Ulica Długa i Długi Targ (Dom Uphagena, Ratusz Głównomiejski, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Złota Kamienica)

Przedstawiony zakres nie wyczerpuje wszystkich możliwości przygody z historią. Główne Miasto można bowiem odkrywać na wiele sposobów.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Muzeum II Wojny Światowej

Opisywane muzeum nieprzypadkowo powstało w Gdańsku. Nadmotławskie miasto uznawane jest za symbol wybuchu II wojny światowej. W pobliżu muzeum znajduje się budynek Poczty Polskiej, bohaterska obrona tej placówki była jednym z pierwszych aktów wojennego dramatu.

Czytaj strzałka w prawo

Europejskie Centrum Solidarności

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności dobiegła końca w 2014 roku i od tego czasu obiekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających Gdańsk turystów. Prezentowana wystawa wielowątkowo opowiada o polskim i również szerzej ujętym antytotalitarnym sprzeciwie. Zachęca też do refleksji i stawiania ważnych pytań, bo przecież powrót totalitaryzmu w innej postaci wcale nie jest wykluczony.

Czytaj strzałka w prawo

Westerplatte

Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem.... Od takich słów zaczyna się utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którym poeta wystawił literacki pomnik polskim obrońcom. Siedmiodniowa obrona Westerplatte stała się jednym z najważniejszych symboli II wojny światowej. Od wielu lat historyczna przestrzeń przyciąga zwiedzających z Polski i wielu zakątków całego świata.

Czytaj strzałka w prawo