Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej – co warto wiedzieć?

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej nastąpiło w marcu 2017 roku i od tego czasu placówka jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce. Wystawa główna wielowątkowo i przede wszystkim emocjonalnie opowiada o tragedii tego wieloletniego konfliktu.

Poszczególne sekcje wystawy dotyczą przyczyn wybuchu wojny, związanych z jej przebiegiem tragedii i dramatów oraz trwających przez kilka późniejszych dziesięcioleci politycznych i społecznych skutków.

Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej – przed wejściem na wystawę

W tym wpisie dzielimy się naszymi spostrzeżeniami o bardziej praktycznym charakterze. Wiele grup turystycznych próbuje wejść na wystawę bez wcześniejszego przygotowania, a nawet niewielkie organizacyjne niedopatrzenie może sporo ująć z czasu i merytorycznej wartości zwiedzania.

Przede wszystkim zachęcamy do wcześniejszego kupna biletów. Z uwagi na wielką popularność frekwencyjną – zakup biletów dopiero w dniu zwiedzania może oznaczać konieczność odstania dłuższego czasu w kolejce, a w pierwszych latach działania muzeum – bilety były często po prostu wyprzedane.

Zakupu biletów można dokonać z użyciem wygodnego i przejrzystego modułu zakupowego działającego pod adresem – https://bilety.muzeum1939.pl/

Przy zakupie biletów grupowych – jeden bilet na dziesięć jest bezpłatny.

Zakupione bilety warto wydrukować, ewentualnie przygotować do wyświetlenia na ekranie urządzenia w trybie offline.

Kolejna kwestia – zestawy słuchawkowe. Przy zwiedzaniu z przewodnikiem grupy liczące więcej niż 15 uczestników muszą zastosować zestawy słuchawkowe tour-guide. Sprzęt można wypożyczyć na poziomie -3 przy wejściu na wystawę główną, koszt 7 zł/osoba. Warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, zgłoszenia należy kierować na adres – muzeum1939@movitech.pl

Przed wejściem na wystawę główną należy też odwiedzić szatnię, wewnątrz obiektu jest ciepło, więc warto kurtki i płaszcze zostawić. Na wystawę nie wolno wchodzić z plecakami, zatem taki bagaż trzeba umieścić w pojedynczych szafkach (żeton do pobrania w szatni) lub sporych boksach, szczególnie przydatnych w przypadku wejścia większych grup zorganizowanych. Do tego wizyta w toalecie, następnie rozdanie biletów i zestawów słuchawkowych.

Opisane czynności zabierają sporo czasu, który przez wiele grup nie jest w programie zwiedzania uwzględniony. Pamiętajmy – nawet sprawnie przeprowadzone przygotowania do wejścia na wystawę mogą trwać ok. 30 minut.

I warto pamiętać – o czasie zwiedzania decyduje podany na biletach przedział czasowy Zatem z wejściem biletowym o godz. 15.00-16.00 wejście na przykład o godzinie 11.00 nie jest możliwe. Wstęp najwcześniej 15 minut przed czasem podanym na bilecie.

Bezpłatne zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej

Bezpłatne zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej jest możliwe w każdy wtorek w godzinach działania muzealnej placówki. Ostatnie wejście na wystawę stałą najpóźniej godzinę przed zamknięciem muzeum, czyli o godz. 15.00.

Przed wejściem na wystawę każdy uczestnik musi osobiście pobrać bilet w kasie muzeum.
Zatem nic trudnego, z pewnymi jednak zastrzeżeniami.

W sezonie wycieczek szkolnych (maj-czerwiec) bezpłatne wtorki są dosłownie oblegane przez szkolne grupy zorganizowane, z których zdecydowana większość próbuje wejścia o godzinie 10.00, a przy muzeum zjawia się krótko przed otwarciem wystawy. W takim natłoku i zagęszczeniu zamieszania nie brakuje i co najważniejsze – ze względu na ograniczenia (na wystawie maksymalnie 700 osób w tym samym czasie) – nie każda grupa wejdzie na wystawę w upatrzonym czasie.

Nierzadko na wejście trzeba długo czekać, co może poważnie zaburzyć dalszy program zwiedzania.

Nie ma możliwości wcześniejszego pobrania bezpłatnych biletów, całkiem słusznie, bo pewnie wiele z nich kończyłoby w pokątnym obrocie handlowym, branża turystyczna nie takie inicjatywy widziała 🙂

Zatem z bezpłatnym wtorkiem ostrożnie, temat wstępu można ułatwić wejściem o nieco późniejszej godzinie – 12.00 lub 13.00.

Bezpłatne zwiedzanie w asyście przewodnika wymaga też (dla grup powyżej 15 uczestników) wykorzystania zestawów słuchawkowych. Ich wypożyczenie w porannym natłoku nie zawsze jest możliwe, warto więc pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji.

Przewodnicy w Muzeum II Wojny Światowej

Do oprowadzania grup zorganizowanych dopuszczeni są tylko przewodnicy certyfikowani przez Muzeum II Wojny Światowej. Zatem osoby, które odbyły rozbudowany kurs szkoleniowy i zdały niezbędne egzaminy. I jak najbardziej słusznie, tematyka II wojny światowej wymaga wiedzy, wyważonego spojrzenia i przede wszystkim odpowiedzialności za wypowiadane słowa i kwestie.

Na poniższej stronie znajduje się lista przewodników uprawnionych do oprowadzania po wystawach Muzeum II Wojny Światowej.

https://muzeum1939.pl/przewodnicy

Usługę przewodnicką należy rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, wiele osób ze wspomnianej listy oprowadza po Trójmieście i regionie, ich usługi są zamawiane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Przestrzegamy przez wysyłaniem hurtowych zapytań mailowych do wielu przewodników jednocześnie (opcja UDW w skrzynce mailowej) – doświadczeni i aktywni rynkowo przewodnicy takie zapytania zazwyczaj ignorują.

Co jeszcze warto wiedzieć o zwiedzaniu Muzeum II Wojny Światowej z przewodnikiem? Usługa przewodnicka nie stanowi liniowej wędrówki od gabloty do gabloty i opowiadania o wszystkich widzianych po kolei eksponatach. Na wystawie znajduje się około 3 tysięcy eksponatów i na zwiedzanie w takiej formule po prostu nie ma czasu. Praca muzealnego przewodnika polega na syntezie, z setek przedstawionych wątków przewodnik tworzy narrację oddającą przebieg i dramaturgię II wojny światowej.

Niektórzy organizatorzy próbują angażować przewodników w kupno biletów. Nie tędy droga. Przewodnicy zajmują się oprowadzaniem, a tematy organizacyjne należą do organizatorów.

Muzeum II Wojny Światowej i… samodzielne myślenie

I część może najbardziej kontrowersyjna, ale z pewnością warta uwagi. Zwiedzających zachęcamy do samodzielności w oglądaniu wystawy i przede wszystkim niezależnego myślenia. Wokół Muzeum II Wojny Światowej narosło wiele warstw medialnych mitów i nieporozumień. Spora część przekazu powstała pod z góry założone tezy, za wiele treści odpowiadają osoby z niewielkim zrozumieniem muzealnictwa i równie słabą znajomością historii II wojny światowej.

Warto więc zwiedzać w oderwaniu od narzucanych schematów i obrazów, szukać samodzielnego zrozumienia historii, na tym przecież opiera się sens poznawczej turystyki.