Sopot od dłuższego czasu szczyci się mianem „letniej stolicy Polski” i faktycznie w każdym sezonie miasto tętni turystycznym gwarem, a na sopockich ulicach pobrzmiewają języki z wielu zakątków świata.
Gdzie wielka popularność, tam również wyższe ceny, Sopot do tego odwiecznego prawa ekonomii również się dopasowuje.
Przy odpowiednim podejściu i planowaniu można jednak bezpłatnie skorzystać z wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Poniżej przedstawiamy dziesięć takich możliwości z krótkim opisem i wskazaniem warunków bezpłatnego wykorzystania.
Molo w Sopocie
Ten niewątpliwy symbol Sopotu uznawany jest za najdłuższe drewniane molo spacerowe w Europie i codziennie przyciąga tysiące turystów i spacerowiczów.
Budowa pomostu rozpoczęła się jeszcze w I połowie XIX stulecia, po kolejnych rozbudowach i modernizacjach długość sopockiego molo wynosi aż 512 metrów!
Warto się przejść i bez pośpiechu podziwiać widoki. Szczególnie malowniczo prezentuje się strona północno-zachodnia z wyraźnie zarysowanym Klifem Orłowskim, to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów bałtyckiego wybrzeża.
Bezpłatne wejście na sopockie molo – poza głównym sezonem turystycznym, zatem w okresie – od początku października do połowy kwietnia.
Opera Leśna
Kolejny zabytkowy obiekt od dziesięcioleci powszechnie kojarzony z Sopotem. Historia Opery Leśnej sięga początku XX wieku i działalności Paula Walthera – kapelmistrza Teatru Miejskiego w Gdańsku. Podczas leśnego spaceru artysta odkrył akustyczny potencjał jednej z sopockich dolinek, wkrótce potem pozyskał wsparcie miasta dla pomysłu organizacji teatru leśnego. Tak rozpoczęła się artystyczna kariera tego urokliwego miejsca…
Sopocką Operę Leśną z sentymentem wspominają pokolenia pamiętające czasy Polski Ludowej. Leśna estrada gościła wtedy wiele znakomitych gwiazd muzyki rozrywkowej, a organizowany corocznie Międzynarodowy Festiwal Piosenki przyciągał uwagę widzów z całego kraju oraz wschodniej części Europy. Zwiedzanie obiektu przypomni o tych ciekawych artystycznie czasach. W przestrzeni Opery Leśnej zobaczyć można interesującą wystawę, wejść widownię, a nawet na scenę!
Bezpłatne zwiedzanie – poza sezonem turystycznym, od połowy października do marca, w godzinach otwarcia obiektu.
Adres – ul. Stanisława Moniuszki 12.
Muzeum Sopotu
Muzealna placówka działa w zabytkowej willi z początku XX wieku. Z inicjatywą budowy okazałej siedziby wystąpił wtedy kupiec Ernst August Claaszen. W okresie powojennym w budynku mieszkał przez pewien czas Eugeniusz Kwiatkowski, w kolejnych latach z obiektu i innych położonych w pobliżu chętnie korzystali najważniejsi prominenci Polski Ludowej.
Muzeum Sopotu działa w tym miejscu od przeszło dwudziestu lat. Zwiedzanie wnętrz przenosi w czasy kurortu z początku XX stulecia, o tej epoce przypomina bogate i eleganckie wyposażenie kolejnych pomieszczeń reprezentacyjnej siedziby.
Bezpłatne zwiedzanie – w niedziele, w godzinach otwarcia muzeum.
Adres – ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8.
Grodzisko w Sopocie
Zwiedzanie sopockiego Grodziska nie wiadomo jak i kiedy przenosi w odległe, przedpiastowskie czasy, gdy o Gdańsku nikt jeszcze nie słyszał.
Powstanie umocnionej osady datowane jest na VIII wiek, a kres jej działania wiązany jest z terytorialną ekspansją książąt z dynastii piastowskiej.
W obrębie Grodziska zobaczyć można rekonstrukcje chat z ciekawym wyposażeniem. Na terenie obiektu odbywają się też ciekawe imprezy historyczne. Warto odwiedzić pawilon z wystawami opowiadającymi o najstarszych dziejach Sopotu.
Grodzisko działa w strukturach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Bezpłatny wstęp – we wtorki, w godzinach działania muzeum.
Adres – ul. Jana Jerzego Haffnera 63.
Państwowa Galeria Sztuki
Wystawiennicza placówka kontynuuje kilkudziesięcioletnie tradycje tej części Sopotu.. Już w 1952 roku w pobliżu z wielką pompą udostępniono oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, które wkrótce potem zostało przekształcone w samodzielną placówkę.
Państwowa Galeria Sztuki działa w nowym Domu Zdrojowym i swoją ofertą raz po raz zaprasza w niezmierzony świat kultury i sztuki.
Prezentowane wystawy dotyczą ciekawych wątków aktywności artystycznej – wiele uwagi przyciągnęły prezentacje prac Władysława Hasiora, szkła z Murano i wiele innych.
Bezpłatne wejście na wystawy w Państwowej Galerii Sztuki – każda ostatnia środa miesiąca.
Adres – Plac Zdrojowy 2.
Dworek Sierakowskich
Opisywany dworek powstał pod koniec XVIII stulecia, pamięta więc czasy przedkurortowego Sopotu. Nazwa zabytku przypomina o arystokratycznym rodzie Sierakowskich, którzy w polskiej historii zapisali się jako aktywni patrioci i czynni orędownicy podtrzymania polskości Pomorza.
Opisywany dworek należał do hrabiego Kajetana Sierakowskiego przez kilkanaście lat. Od lat 70-tych ubiegłego stulecia Dworek Sierakowskich służy jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. W zabytkowych wnętrzach odbywają się koncerty, spotkania literackie i inne ciekawe wydarzenia. W dworku działa też nastrojowa kawiarnia. Warto zabytek odwiedzić, taka wizyta przeniesie w czasy dawno już zapomnianego Sopotu.
Bezpłatny wstęp – codziennie, w godzinach działania obiektu.
Adres – ul. Józefa Czyżewskiego 12.
Sopocka mediateka – „Sopoteka”
Pod taką nazwą kryje się działalność głównego oddziału Miejskiej Biblioteki w Sopocie, w którym funkcjonuje galeria kultury multimedialnej.
Sopocka mediateka działa w nowoczesnym kompleksie dworcowo-usługowym, który zastąpił wcześniejszy, nie pasujący do ambicji miasta dworzec kolejowy.
W Sopotece odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i aktywności – warsztaty, spotkania literackie, wykłady, wystawy. Do tego dostęp do wielkiego księgozbioru, prasy i stanowisk multimedialnych
Bezpłatny wstęp – codziennie, w godzinach działania placówki
Adres – ul. Tadeusza Kościuszki 14.
SPATiF
Pod tym intrygującym określeniem kryje się lokal, który przez długie lata przyciągał wybitnych polskich aktorów i tętnił artystycznym życiem. Nazwa stanowi skrót od Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu. W lokalu chętnie bywały prawdziwe legendy tego wyjątkowo kiedyś nośnego nurtu twórczości. Zatem Zbyszek Cybulski, Bogumił Kobiela, Jan Himilsbach, Zdzisław Maklakiewicz i wielu innych wspaniałych aktorów. W tej twórczej przestrzeni chętnie przesiadywała Agnieszka Osiecka i tutaj z pewnością zrodziło się jej wiele chętnie do dzisiaj słuchanych utworów.
Obecny SPATiF działa bardziej jako lokal klubowy z wystrojem przypominającym coraz bardziej odległy artystyczny Sopot.. Stąd wizerunki legendarnych aktorów, nadal pamiętanych ikon sopockich uliczek, a nawet podwieszony pod sufitem rower… Zbyszka Cybulskiego!
Bezpłatny wstęp – w godzinach działania lokalu, oczywiście wypada coś zamówić.
Adres – ul. Bohaterów Monte Cassino 54
Sopockie punkty widokowe
Opisane poniżej dwie ostatnie atrakcje turystyczne wymagają z pewnością pewnego wysiłku, ale właśnie na tym polega poznawcza, zatem bardziej ambitna forma turystyki. Nagrodą za wspinaczkowy trud będą fantastyczne, odmienne od tych najbardziej znanych, panoramiczne ujęcia Sopotu.
Sopocką zabudowę ciekawie akcentuje szeroko rozlana Zatoka Gdańska z wyraźną kreską Półwyspu Helskiego. Zachęcamy do wejścia na następujące i położone względnie blisko siebie sopockie punkty widokowe: Wzniesienie Strzeleckie, Łysa Góra oraz Glinna Góra. .
Bezpłatne wejście – bez ograniczeń
Sopocka przyroda
O rozkwicie kurortowego Sopotu zdecydowała również wspaniała przyroda – w zarówno morskim, jak i parkowo-leśnym wydaniu. W bliskim sąsiedztwie sopockiego mola zobaczyć można rozległy Park Północny oraz misternie zaaranżowany Park Południowy z dostępem do wody solankowej ze Zdroju św. Wojciecha.
Ciekawie też w sopockich lasach, gęsto usianych malowniczymi szlakami turystycznymi. Z ich wykorzystaniem można zataczać pętle, w trakcie przejścia historycznych ciekawostek nie zabraknie. Szlakiem zielonym (skarszewskim) można dojść do pomnika Esperantystów, a szlakiem niebieskim (kartuskim) do pomnika leśnika Waldemara Heusmanna, możliwości kompozycji tras są bardzo szerokie.
Wstęp bezpłatny – bez ograniczeń