Darmowe atrakcje w Gdyni

W temacie nagromadzenia atrakcji turystycznych Gdynia wyraźnie ustępuje gdańskiemu sąsiadowi, ale ze względu ma znacznie krótszą historię – inaczej być przecież nie może.

W gdyńskiej przestrzeni można jednak znaleźć sporo ciekawych miejsc i obiektów, dostęp do niektórych z nich jest bezpłatny codziennie albo w wybrane dni tygodnia.

Muzeum Emigracji

Muzealna placówka działa w budynku dawnego Dworca Morskiego, który powstał w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i był w tamtych czasach najnowocześniejszym takim obiektem w Europie! Opisywany budynek był dla tysięcy osób ostatnim widzianym skrawkiem Polski, w tym bowiem kompleksie obsługiwano szeroki nurt polskiej emigracji.

Muzealna wystawa fascynująco opowiada o emigracji, jej przyczynach, rodzajach, przebiegu i często nieuświadomionych skutkach. Wystawowe sekcje i eksponaty komponują się w bardzo interesującą ścieżkę zwiedzania podkreśloną fantastycznie dobranymi efektami dźwiękowymi.

Bezpłatny wstęp – w każdą środę, w godzinach działania muzeum 10.00-18.00. ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem muzeum.

Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa w tej muzealnej placówce wartko opowiada o historii gdyńskiego fenomenu. W 1918 roku w niewielkiej Gdyni mieszkało około tysiąca osób, a dwadzieścia lat później Gdynia stanowiła najnowocześniejszy port w basenie Morza Bałtyckiego, a w mieście żyło i pracowało około 130 tysięcy mieszkańców!
Historia Gdyni obfituje też w tragiczne wątki dziejów, związane z niemiecką okupacją podczas II wojny światowej czy też protestami robotniczymi w czasach Polski Ludowej.

Na wystawie zobaczyć można wiele ciekawych eksponatów, wysłuchać narracji dotyczących powstania i działania tego interesującego miasta.

Bezpłatny wstęp – wtorek, w godzinach działania muzeum, godz. 10.00-16.00

Muzeum Marynarki Wojennej

Placówka współdzieli ten sam budynek z Muzeum Miasta Gdyni, oczywiście prezentowane wystawy dotyczą innego zakresu tematycznego. Wystawa główna 'Mamy rozkaz cię utrzymać” opowiada o bohaterskiej obronie polskiego Wybrzeża w 1939 roku oraz późniejszych działaniach Polskiej Marynarki Wojennej.

W części plenerowej zobaczyć można autentyczne i zasłużone w historii jednostki: kuter pościgowy „Batory”, motorówkę szpitalną „Samarytanka” oraz od niedawna okręt podwodny ORP „Sokół”.

Wstęp bezpłatny – niedziela, zbadać, w godzinach 10.00-16.00.

Makieta Gdyni w InfoBoxie

Tak zwany InfoBox znajduje się przy ulicy Świętojańskiej 30. Wewnątrz zobaczyć można wielką makietę Gdyni, która przestrzennie przedstawia urbanistyczny układ tego nadmorskiego miasta. Z wykorzystaniem przycisków podświetlić można najważniejsze gdyńskie miejsca i obiekty – Teatr Muzyczny, apartamentowiec Sea Towers, Kamienną Górę i wiele innych.

Bezpłatny wstęp – codziennie, w godzinach działania obiektu.

Wjazd kolejką na Kamienną Górę

Nazwa Kamienna Góra dotyczy najmniejszej i wyjątkowo przy tym ciekawej dzielnicy Gdyni, ale odnosi się też do wzniesienia morenowego o wysokości 50 metrów n.p.m.
Ze szczytu Kamiennej Góry podziwiać można piękną panoramę gdyńskiego Śródmieścia podkreśloną taflą Zatoki Puckiej i grubą kreską Półwyspu Helskiego.

Na szczyt wzniesienia można wejść schodami albo wjechać wagonikiem kolejki, wejście do stacji znajduje się u stóp wzniesienia w pobliżu charakterystycznej bryły Teatru Muzycznego.
Przejazd trwa kilka minut i oszczędza niemałego wysiłku, wejście schodami jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga kondycji na odpowiednim poziomie.

Darmowy wjazd – codziennie, w godz. 10.00-20.00.

Molo w Orłowie

U Maxima w Gdyni… Mnóstwo osób do dzisiaj doskonale kojarzy hit zespołu Lady Pank, znacznie mniej jednak umiejscawia legendarną knajpę Maxim w gdyńskim Orłowie – dzielnicy o wyjątkowej przyrodzie i takich też walorach widokowych.

Z orłowskiego molo podziwiać można stromo zarysowany brzeg klifowy, a patrząc w kierunku przeciwnym – wyraźnie zakrzywiony brzeg morza z Sopotem i Gdańskiem w tle. Długość orłowskiego molo wynosi 180 metrów, zatem znacząco mniej w porównaniu z sopockim odpowiednikiem, za to widoki z orłowskiego pomostu spacerowego są zdecydowanie ładniejsze.

Bezpłatny wstęp – codziennie

Wieża widokowa w Kolibkach

Dzielnica Kolibki stanowi najbardziej na południe wysuniętą część Gdyni, obszar z jednej strony graniczy z Sopotem, a od zachodu zamknięty jest zieloną ścianą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Idąc wzdłuż wskazań pieszego Szlaku Kępy Redłowskiej dojść można do kolibkowskiej wieży widokowej, panoramiczny taras umieszczony jest na wieży nadawczej telefonii komórkowej.

Widoki są rzeczywiście bajeczne, to prawdopodobnie jedyny punkt widokowy z jakiego dobrze widać wszystkie składowe trójmiejskiej aglomeracji.
Wieża widokowa dostępna jest od 1 kwietnia do 15 października w godz. 8.00 – 18.00.
Wstęp bezpłatny.

11. Bateria Artylerii Stałej

W północnej części Kępy Redłowskiej zobaczyć można niezwykły zabytek militarnej techniki. 11 Bateria Artylerii Stałej powstała w 1948 roku, jej zadaniem była obrona akwenu Zatoki Gdańskiej. Obronny zespół przypomina więc o czasach zimnej wojny i podporządkowaniu Polski politycznym i gospodarczym interesom Związku Radzieckiego.

Do dzisiaj zachowały się trzy stanowiska artyleryjskie z radzieckimi armatami typu B-13. Do baterii prowadzi żółty Szlak Kępy Redłowskiej, łatwe dojście również od strony gdyńskiej plaży.

Bezpłatny wstęp – codziennie

Bulwar Oksywski

Malownicza trasa rozpoczyna się u stóp Klifu Oksywskiego i prowadzi na północ w stronę położonych już za Gdynią Babich Dołów
Wielkim walorem tej trasy jest przyroda z akwenem Zatoki Puckiej w tle, w oczach powoli też rośnie intrygująca ruina wynurzająca się z morskiej toni – niemiecka torpedownia z czasów II wojny światowej.

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Ten niezwykle malowniczy ciąg spacerowy prowadzi z gdyńskiego Śródmieścia w stronę redłowskiej dzielnicy. Po drodze zobaczyć można pomniki przypominające o różnych wątkach gdyńskiej historii, do tego piękne widoki z Klifem Orłowskim z jednej strony i modernistyczną zabudową od strony drugiej, a wszystko w malowniczej morskiej oprawie.
W przestrzeni Bulwaru Nadmorskiego działa też sporo ciekawych lokali gastronomicznych.

Bezpłatny wstęp – codziennie

Szlak Modernizmu

Plenerowa trasa nieszablonowo przedstawia ciekawy wątek gdyńskiego fenomenu. Warto przypomnieć – powstałe w okresie międzywojennym miasto stanowi światowy unikat pod względem nagromadzenia modernistycznej architektury. Działająca pod adresem https://modernizmgdyni.pl/ strona internetowa opowiada o założeniach modernistycznego budownictwa i utrzymanych w tym stylu najważniejszych budynkach na terenie Gdyni. Warto się przejść, trasy prezentują Gdynię od interesującej, a jednocześnie mniej znanej strony.

Bezpłatny wstęp – codziennie