W każdym większym mieście turystycznym można znaleźć dostęp do ciekawych i bezpłatnych atrakcji, które właściwie wykorzystane wzbogacą pobyt i nie nadwerężą przy tym budżetu.
Poniżej przedstawiamy dostępne w Gdańsku darmowe atrakcje turystyczne, należy pamiętać o zmiennym czasie ich dostępności i konieczności wcześniejszych planowania i weryfikacji.
Muzeum Gdańska
Muzealna instytucja została powołana w 1970 roku i od samego początku swoją działalnością podkreśla historyczne bogactwo i znaczenie nadmotławskiego miasta. Obecnie Muzeum Gdańska składa się z dziewięciu oddziałów, z których większość oferuje dzień bezpłatnego wstępu, w zależności od pory roku – w poniedziałki lub wtorki.
Ratusz Głównego Miasta
Zwiedzanie obiektu przenosi w czasy średniowiecznego i renesansowego Gdańska. Trasa zwiedzania prowadzi między innymi przez Wielką Salę Rady – bez wątpienia jedno z najpiękniejszych wnętrz w Polsce.
Bezpłatny wstęp – w poniedziałki lub wtorki (sezon letni) w godzinach działania muzeum.
Dwór Artusa
W tym budynku przez całe stulecia spotykały się kupieckie elity Gdańska, a wspaniały wystrój podkreślał bogactwo i polityczne przekonania gdańskiego patrycjatu. Wewnątrz zobaczyć można niezwykłą kompozycję mieszczańskiej oraz największy renesansowy piec w Europie.
Bezpłatny wstęp – w poniedziałki wtorki (sezon letni) w godzinach działania muzeum.
Dom Uphagena
Odbudowa tego zabytku trwała wyjątkowo długo, dopiero w 1998 roku w okazałej kamienicy udostępnione zostało Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.
Zwiedzanie muzealnego oddziału przenosi w czasy XVIII-wiecznego Gdańska i opowiada o życiu ówczesnych elit nadmotławskiego miasta. Wewnątrz zobaczyć można niezwykłe nagromadzenie zabytkowych mebli, obrazów i innych sprzętów domowego użytku.
Bezpłatny wstęp – w poniedziałki lub wtorki (sezon letni) w godzinach działania muzeum.
Muzeum Bursztynu
Od lipca 2021 roku placówka działa we wnętrzach Wielkiego Młyna – największego takiego zakładu w średniowiecznej Europie! Prezentowane eksponaty wspaniale komponują się z surowością gotyckiego wnętrza. W muzeum zobaczyć można największą bryłę bursztynu na świecie, unikatowe inkluzje oraz bezcenne działa bursztynowej sztuki – jajo Fabergé, pełnowymiarową bursztynową gitarę, dzieła Lucjana Myrty, Mariusza Drapikowskiego i Bogdana Mirowskiego.
Bezpłatny wstęp – w poniedziałki lub wtorki (sezon letni) w godzinach działania muzeum.
Muzeum Poczty Polskiej
Muzealny oddział działa w historycznym budynku Poczty Polskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska, w którym 1 września 1939 roku bohaterski opór stawili cywilni pracownicy pocztowej placówki.
Wystawa opowiada o losach polskiej społeczności w międzywojennym Gdańsku, przebiegu obrony oraz niełatwych staraniach o podtrzymanie pamięci o tym tragicznym wątku II wojny światowej.
Bezpłatny wstęp – w poniedziałki lub wtorki (sezon letni) w godzinach działania muzeum.
Kościół Mariacki
Pamiętająca czasy średniowiecza świątynia jest największym ceglanym kościołem na świecie, a jej wnętrze wypełniają wspaniale zabytki sakralnej sztuki. Każdego dnia o godzinie 12.00 zobaczyć można prezentację teatru figur Zegara Astronomicznego, który powstał w drugiej połowie XV wieku i został ponownie uruchomiony po blisko 440 latach bezczynności i bezruchu!
Natomiast w działającej w podziemiach sali multimedialnej obejrzeć można filmy ciekawie opowiadające o historii kościoła. Projekcje w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.30 oraz 12.15.
Zobacz więcej – Kościół Mariacki w Gdańsku
Bezpłatny wstęp – codziennie, w godzinach otwarcia kościoła. W trakcie nabożeństw zwiedzanie świątyni nie jest możliwe.
Muzeum II Wojny Światowej
Muzealna wystawa emocjonalnie i wzruszająco opowiada o wielu wątkach II wojny światowej, placówka stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce.
Wewnątrz zobaczyć można przedwojenną szkołę, dwie jakże inaczej wyglądające ulice i mieszkanie zamożnej rodziny warszawskiej.
Kilka tysięcy eksponatów komponuje się w zwartą opowieść przestrzegającą przed bezsensem i okrucieństwem wojny.
Bezpłatny wstęp – we wtorki, w godzinach otwarcia wystawy głównej.
Budynek Sali BHP
W tym budynku w dniu 31 sierpnia 1980 roku podpisane zostały porozumienia gdańskie, których uzgodnienia umożliwiły między innymi powołanie NSZZ „Solidarność” oraz budowę Pomnika Poległych Stoczniowców Grudnia 1970.
Wewnątrz obiektu zobaczyć można eksponaty wartko opowiadające o działalności Stoczni Gdańskiej i znaczeniu zrywu społecznego z sierpnia 1980 roku. Uwagę przyciąga wielka makieta stoczniowego zakładu oraz stół przy którym Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali przełomowe porozumienie.
Bezpłatne zwiedzanie – codzienne w godz. 10.00-18.00. Podczas imprez zamkniętych – zwiedzanie obiektu nie jest możliwe.
Taras widokowy w Europejskim Centrum Solidarności
Budowa Europejskiego Centrum Solidarności dobiegła końca w 2014 roku, od tego czasu obiekt przyciąga uwagę turystów z Polski i całego świata. Wstęp na wystawę jest płatny, natomiast bezkosztowo można wjechać windą na 6 piętro i z tarasu widokowego obejrzeć panoramę stoczniowego, portowego i zabytkowego Gdańska. Doskonale widać dynamicznie zmieniające się dawne obszary stoczniowe oraz miejską zabudowę ciekawie zaakcentowaną wieżami gotyckich kościołów.
Bezpłatny wstęp – codziennie, w godzinach otwarcia budynku.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Działające od kilkudziesięciu lat muzeum zajmuje się badaniami najdawniejszych dziejów Pomorza Gdańskiego, pomorskim archeologom pracy rzeczywiście nie brakuje.
Dwa oddziały Muzeum Archeologicznego można w określone dni zwiedzać bezpłatnie.
Spichlerz Błękitny Baranek
Muzealny oddział znajduje się w zabytkowym spichlerzu, który cudem przetrwał zagładę miasta pod koniec II wojny światowej. Uwagę zwiedzających przyciąga przede wszystkim tętniąca gwarem rekonstrukcja średniowiecznej ulicy z warsztatami, prezentacją mieszkańców, fantastycznie skomponowaną ścieżką dźwiękową, a nawet odpowiednio dobraną gamą średniowiecznych zapachów!
Do tego eksponaty z licznych gdańskich stanowisk archeologicznych i ciekawe projekcje filmowe.
Bezpłatny wstęp – w czwartki, w godzinach działania oddziału.
Piwnica Romańska
Odkryte dwadzieścia lat temu podziemia dominikańskiego klasztoru zostały wyjątkowo ciekawie zagospodarowane, wewnątrz działa niewielki oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa interesująco opowiada o funkcjonowaniu średniowiecznego miasta i działaniu tutejszego dominikańskiego klasztoru. I warto podkreślić – Piwnica Romańska to najstarsze zachowane wnętrze gdańskie.
Bezpłatny wstęp – w niedziele, w godzinach działania muzealnego oddziału.
Wystawa „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”
Stanowiska tej wystawy znajdują się w poszczególnych obiektach obronnych Góry Gradowej i wartko opowiadają o znaczeniu gdańskich fortyfikacji, napoleońskich czasach i dziejach tej wyżynnej części dawnego Gdańska.
Formułę wystawy świetnie wzbogaca ścieżka dźwiękowa, w trakcie zwiedzania warto też popatrzeć na rozłożone poniżej miasto – widoki z Góry Gradowej są naprawdę zachwycające.
Wystawa działa w ramach Hevelianum – instytucji miejskiej z ciekawymi placówkami i ekspozycjami edukacyjnymi.
Bezpłatny wstęp – codziennie w godzinach działania wystawy „Wehikuł czasu”.
Kościół św. Jana
Niewiele osób wierzyło w powojenną odbudowę tej gotyckiej świątyni. Trwające kilkadziesiąt lat prace zakończyły się na szczęście sukcesem, odchylony od pionu kościół stanowi ważne miejsce na kulturalnej i sakralnej mapie Gdańska.
Wewnątrz świątyni działa centrum kultury, a niedzielna msza święta integruje gdańskie środowiska twórcze. W kościele zobaczyć między innymi można największy kamienny ołtarz w Polsce – dzieło Abrahama van den Blocke z początku XVII stulecia.
Bezpłatny wstęp – codziennie w godz. 10.00-18.00. Podczas imprez i nabożeństw – zwiedzanie kościoła nie jest możliwe.
Wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek
Wzgórze Pachołek znajduje się na obszarze gdańskiej Oliwy, na jego szczycie w latach 70-tych ubiegłego stulecia powstała wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę Gdańska podkreśloną taflą Morza Bałtyckiego.
Widokowe tradycje tego miejsca są znacznie starsze, niestety wcześniejsza, ciekawa architektonicznie, wieża przepadła pod koniec II wojny światowej.
Wejście na wzgórze i wieżę wymaga pewnego wysiłku, ale dla widoków na takie poświęcenie warto się zdecydować.
W pobliżu znajduje się Katedra Oliwska – jeden z najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce. Do wspomnianej świątyni przylega park Oliwski, uznawany za najładniejszy obszar parkowy w Gdańsku.
Bezpłatny wstęp – codziennie.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Placówka stanowi kontynuację Muzeum Miejskiego działającego od drugiej połowy XIX stulecia. Oddział Sztuki Dawnej funkcjonuje w budynku dawnego franciszkańskiego klasztoru, dwa kolejne gdańskie oddziały znajdują się na terenie Oliwy – jednej z najciekawszych dzielnic Gdańska.
Oddział Sztuki Dawnej
Placówkę warto odwiedzić choćby dla samego wnętrza, w którym nadal poczuć można nastrój późnośredniowiecznego klasztoru. W muzeum zobaczyć można oryginał „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, to jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach polskich muzeów. Do tego przyciągające uwagę kolekcje porcelany, złotnictwa i malarstwa gdańskiego.
Wstęp bezpłatny – w piątki w godzinach otwarcia muzeum.
Dział Sztuki Współczesnej
Placówka działa w Pałacu Opatów Oliwskich, budynek powstał w połowie XVIII wieku z inicjatywy Jacka Rybińskiego – jednego z najwybitniejszych opatów oliwskiego klasztoru.
Wewnątrz zobaczyć można kolekcje polskiej sztuki współczesnej, uwagę gdańszczan przyciągają też ciekawe wystawy czasowe. Rekordową frekwencję zyskała wystawa prac Wojciecha Fangora z przełomu 2022 i 2023 roku.
Bezpłatny wstęp – w piątki, w godzinach działania muzeum.
Oddział Etnografii
Placówka działa w zabytkowym Spichlerzu Opackim z I połowy XVIII wieku, w pobliżu Katedry Oliwskiej i najładniejszego w Gdańsku obszaru parkowego.
Muzealna wystawa ciekawie opowiada o życiu codziennym dawnych mieszkańców Pomorza Gdańskiego, stąd wielka kolekcja sprzętów i przedmiotów codziennego użytku.
Wiele z tych eksponatów przypomina o niezbędnych kiedyś, a obecnie zupełnie zapomnianych czynnościach i profesjach.
Bezpłatny wstęp – w piątki, w godzinach działania muzeum.
Narodowe Muzeum Morskie
Wielooddziałowa placówka ciekawie prezentuje morskie wątki polskiej historii oraz znaczenie portowo-stoczniowego Gdańska w dziejach naszego kraju.
W zabytkowych Spichlerzach zobaczyć można historyczne wystawy dotyczące między innymi polskich starań o dostęp do morza, archeologii podwodnej czy też powojennego rozkwitu polskiego budownictwa okrętowego.
Natomiast w Ośrodku Kultury Morskiej dostępna jest wystawa „Łodzie ludów świata” – niezwykła prezentacja żeglarskich tradycji z odległych krajów i regionów.
Bezpłatny wstęp – w środy, w godzinach działania muzealnych oddziałów.