W trakcie kartuskiej wizyty zobaczyć można znakomite zabytki klasztornych dziejów. Poznać też można odpowiedzi na wiele intrygujących pytań i zagadek. Dlaczego tutejsi zakonnicy nie mogli ze sobą rozmawiać? Skąd się wzięła nazwa Kartuzy? Dlaczego dach kartuskiego kościoła przypomina trumnę? I jakie znane osoby pochodzą z tej niewielkiej miejscowości.
Kartuzy – brama do kaszubskiej przygody
W powyższym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady. Położone na skraju regionu kaszubskiego Kartuzy zachęcają do przygody z bogactwem lokalnej historii i kultury.
Kartuzy wyrosły z osady klasztornej, która przez dobrych czterysta lat działała na rzecz tutejszego konwentu kartuzów. Dzieje tego zgromadzenia, specyfika kartuskiej duchowości i znaczenie kartuzów w historii regionu – to tematy na długie i fascynujące opowiadania.
Działalność klasztoru ustała w XIX wieku. następnie rozpoczął się powolny rozwój poklasztornej miejscowości, która zyskała też znaczenie jako ważny lokalny węzeł kolejowy. Kartuzy otrzymały prawa miejskie w 1923 roku, zatem już w czasach odrodzonej Rzeczypospolitej.
O stuleciach lokalnej historii ciekawie opowiadają malownicze zakątki i wybitnej klasy zabytki.
Zwiedzanie Kartuz
W trakcie kartuskiego oprowadzania pokazujemy między innymi:
-Kartuską lokomotywę z 1942 roku, która przypomina o komunikacyjnym znaczeniu tej miejscowości;
-Kartuski rynek z autentyczną zabudową z przełomu XIX i XX wieku;
-Park Solidarności;
-poklasztorny kościół – Kolegiatę Kartuską z autentycznym wyposażeniem sakralnym z dawnych stuleci, między innymi unikatową kolekcją ozdobnych kurdybanów;
-Park Towarzystwa Miłośników Kartuz z widokiem na Jezioro Klasztorne Małe;
-Punkt widokowy z Ławeczką Asesora.
Zwiedzanie Kartuz można poszerzyć wizytą w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera z wystawami dotyczącymi lokalnej historii i kultury.