Kartuzy

W trakcie kartuskiej wizyty zobaczyć można znakomite zabytki klasztornych dziejów. Poznać też można odpowiedzi na wiele intrygujących pytań i zagadek. Dlaczego tutejsi zakonnicy nie mogli ze sobą rozmawiać? Skąd się wzięła nazwa Kartuzy? Dlaczego dach kartuskiego kościoła przypomina trumnę? I jakie znane osoby pochodzą z tej niewielkiej miejscowości.

Kartuzy – brama do kaszubskiej przygody

W powyższym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady. Położone na skraju regionu kaszubskiego Kartuzy zachęcają do przygody z bogactwem lokalnej historii i kultury.

Kartuzy wyrosły z osady klasztornej, która przez dobrych czterysta lat działała na rzecz tutejszego konwentu kartuzów. Dzieje tego zgromadzenia, specyfika kartuskiej duchowości i znaczenie kartuzów w historii regionu – to tematy na długie i fascynujące opowiadania.

Działalność klasztoru ustała w XIX wieku. następnie rozpoczął się powolny rozwój poklasztornej miejscowości, która zyskała też znaczenie jako ważny lokalny węzeł kolejowy. Kartuzy otrzymały prawa miejskie w 1923 roku, zatem już w czasach odrodzonej Rzeczypospolitej.

O stuleciach lokalnej historii ciekawie opowiadają malownicze zakątki i wybitnej klasy zabytki.

Zwiedzanie Kartuz

W trakcie kartuskiego oprowadzania pokazujemy między innymi:

-Kartuską lokomotywę z 1942 roku, która przypomina o komunikacyjnym znaczeniu tej miejscowości;

-Kartuski rynek z autentyczną zabudową z przełomu XIX i XX wieku;

-Park Solidarności;

-poklasztorny kościół – Kolegiatę Kartuską z autentycznym wyposażeniem sakralnym z dawnych stuleci, między innymi unikatową kolekcją ozdobnych kurdybanów;

-Park Towarzystwa Miłośników Kartuz z widokiem na Jezioro Klasztorne Małe;

-Punkt widokowy z Ławeczką Asesora.

Zwiedzanie Kartuz można poszerzyć wizytą w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera z wystawami dotyczącymi lokalnej historii i kultury.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Puck

Puck znajduje się w północnej części regionu kaszubskiego. Pomimo ciekawej lokalizacji jest często omijany przez turystów jadących w stronę Półwyspu Helskiego. Całkowicie niesłusznie, bo w tej nadmorskiej miejscowości krzyżują się wyjątkowe walory historyczne i przyrodnicze. Cennych zabytków przeszłości też w Pucku nie brakuje...

Czytaj strzałka w prawo

Pelplin

Niewielki Pelplin stanowi jedną z najciekawszych miejscowości Pomorza Gdańskiego. Decyduje o tym nagromadzenie wyjątkowych zabytków sakralnej architektury i sztuki. Nie mniej ciekawie przedstawia się lokalna historia. Przez kilka stuleci w Pelplinie działał klasztor cysterski, a podczas zaborów miejscowość stanowiła ważny ośrodek polskiej kultury.

Czytaj strzałka w prawo

Oliwa

Oliwa w opinii wielu znawców historii uchodzi za jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Niezwykła zabudowa przydaje uliczkom przedwojennego klimatu, turystów zaskakuje też nagromadzenie zabytków kultury i przyrody. Obowiązkowym etapem każdej oliwskiej wycieczki jest wizyta w katedrze i rozległym parku. Zabytki sztuki sakralnej, wspaniała muzyka organowa, czy wreszcie misterne kompozycje przyrodnicze zadowolą najbardziej wymagających turystów.

Czytaj strzałka w prawo