Tym razem zapraszamy na odkrywanie historii i tajemnic międzywojennego Gdańska. Na mocy międzynarodowych ustaleń miasto zostało odłączone od Niemiec. Wyczekiwane włączenie w polskie granice jednak nie nastąpiło.
Powstało Wolne Miasto Gdańsk, które z pewnymi atrybutami państwowej niezależności miało być kompromisem między rozbieżnymi oczekiwaniami stron polskiej, gdańskiej i niemieckiej. I jak to z kompromisami zazwyczaj bywa – karkołomne rozwiązanie stało się przyczyną dalszych napięć i nieporozumień…
Wolne Miasto Gdańsk – fakty i mity
Odrębny terytorialnie Gdańsk funkcjonował pod kuratelą Ligi Narodów i częściowo Rzeczypospolitej. Z własnym ustrojem, rządem i walutą sprawiał pozory państwowej niezależności.
Czy rzeczywiście Wolne Miasto Gdańsk było niezależnym państwem? I czy faktycznie było wolne? W temacie międzywojennego Gdańska narosło wiele mitów i nadmiernych uproszczeń, stąd między innymi pomysł niniejszej przewodnickiej trasy.
W jej trakcie prezentujemy ważne miejsca i obiekty związane z międzywojennym Gdańskiem, wyjaśniamy też różne aspekty działania tego wyraźnie nieudanego eksperymentu politycznego.
Szlak Wolnego Miasta Gdańska
Tematyka Wolnego Miasta Gdańska jest bardzo szeroka i na jej podstawie zaproponować można kilka tras zwiedzania. W naszej propozycji uwzględniamy również miejsca związane z życiem i działalnością polskiej społeczności na terenie Freie Stadt Danzig.
W trakcie zwiedzania zobaczyć między innymi można:
-dawną siedzibę Wysokiego Komisarza Ligi Narodów;
-siedzibę Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej;
-kościół Chrystusa Króla – świątynię polskiej społeczności z Wolnego Miasta Gdańska;
-pomnik Brunona Zwarry – kronikarza Wolnego Miasta Gdańska, naocznego świadka niełatwego rozdziału gdańskiej historii;
-budynek Gimnazjum Polskiego z czasów Wolnego Miasta Gdańska;
-budynek Victoriaschule, w którym po wybuchu II wojny światowej działało niemieckie więzienie.
Szlak Wolnego Miasta Gdańska stanowi wędrówkę przez miejsca ważne historycznie, nie zawsze jednak właściwie rozumiane.