Szlak Wolnego Miasta Gdańska

Tym razem zapraszamy na odkrywanie historii i tajemnic międzywojennego Gdańska. Na mocy międzynarodowych ustaleń miasto zostało odłączone od Niemiec. Wyczekiwane włączenie w polskie granice jednak nie nastąpiło.

Powstało Wolne Miasto Gdańsk, które z pewnymi atrybutami państwowej niezależności miało być kompromisem między rozbieżnymi oczekiwaniami stron polskiej, gdańskiej i niemieckiej. I jak to z kompromisami zazwyczaj bywa – karkołomne rozwiązanie stało się przyczyną dalszych napięć i nieporozumień…

Wolne Miasto Gdańsk – fakty i mity

Odrębny terytorialnie Gdańsk funkcjonował pod kuratelą Ligi Narodów i częściowo Rzeczypospolitej. Z własnym ustrojem, rządem i walutą sprawiał pozory państwowej niezależności.

Czy rzeczywiście Wolne Miasto Gdańsk było niezależnym państwem? I czy faktycznie było wolne? W temacie międzywojennego Gdańska narosło wiele mitów i nadmiernych uproszczeń, stąd między innymi pomysł niniejszej przewodnickiej trasy.

W jej trakcie prezentujemy ważne miejsca i obiekty związane z międzywojennym Gdańskiem, wyjaśniamy też różne aspekty działania tego wyraźnie nieudanego eksperymentu politycznego.

Szlak Wolnego Miasta Gdańska

Tematyka Wolnego Miasta Gdańska jest bardzo szeroka i na jej podstawie zaproponować można kilka tras zwiedzania. W naszej propozycji uwzględniamy również miejsca związane z życiem i działalnością polskiej społeczności na terenie Freie Stadt Danzig.

W trakcie zwiedzania zobaczyć między innymi można:

-dawną siedzibę Wysokiego Komisarza Ligi Narodów;
-siedzibę Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej;
-kościół Chrystusa Króla – świątynię polskiej społeczności z Wolnego Miasta Gdańska;
-pomnik Brunona Zwarry – kronikarza Wolnego Miasta Gdańska, naocznego świadka niełatwego rozdziału gdańskiej historii;
-budynek Gimnazjum Polskiego z czasów Wolnego Miasta Gdańska;
-budynek Victoriaschule, w którym po wybuchu II wojny światowej działało niemieckie więzienie.

Szlak Wolnego Miasta Gdańska stanowi wędrówkę przez miejsca ważne historycznie, nie zawsze jednak właściwie rozumiane.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Główne Miasto

Spacer najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska przybliży skomplikowany charakter i dawną świetność nadmotławskiego miasta. Trasa prowadzi wzdłuż najbardziej znanych zabytków Gdańska: Złotej Bramy, Ratusza Głównomiejskiego, Fontanny Neptuna i wielu innych.

Czytaj strzałka w prawo

Westerplatte

Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem.... Od takich słów zaczyna się utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którym poeta wystawił literacki pomnik polskim obrońcom. Siedmiodniowa obrona Westerplatte stała się jednym z najważniejszych symboli II wojny światowej. Od wielu lat historyczna przestrzeń przyciąga zwiedzających z Polski i wielu zakątków całego świata.

Czytaj strzałka w prawo

Muzeum II Wojny Światowej

Opisywane muzeum nieprzypadkowo powstało w Gdańsku. Nadmotławskie miasto uznawane jest za symbol wybuchu II wojny światowej. W pobliżu muzeum znajduje się budynek Poczty Polskiej, bohaterska obrona tej placówki była jednym z pierwszych aktów wojennego dramatu.

Czytaj strzałka w prawo