Gdynia uznawana jest za jedno z największych osiągnięć II Rzeczypospolitej. W ciągu niespełna dwudziestu lat ze skromnej wsi rybackiej wyrósł wielki i najnowocześniejszy port w basenie Morza Bałtyckiego!
Na trasie zwiedzania znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań związanych z przeszłością tej okolicy. Dlaczego podjęto decyzję o budowie gdyńskiego portu? Jakie postacie szczególnie zasłużyły się w lokalnej historii? Dlaczego Oksywie ustąpiło miejsca Gdyni? Dlaczego Gdynia uznawana jest za światową perłę modernistycznej architektury?
Gdynia – miasto z morza i marzeń
W tym popularyzującym Gdynię określeniu nie ma ani odrobiny przesady.. Gdynia rzeczywiście zrodziła się z potrzeby dostępu do morza i nowoczesnej infrastruktury portowej. A marzenia? Społeczeństwo z trudem odbudowanej Rzeczypospolitej faktycznie marzyło o postępie i nowoczesności. Rosnąca w oczach portowa Gdynia stała się realnym odbiciem tych ambicji i aspiracji.
W ciągu zaledwie dwóch dekad z rybackiej Gdyni wyrósł najnowocześniejszy port w bałtyckim regionie! Do tej dynamiki świetnie też pasowała architektura. Nieprzypadkowo więc gdyńskie Śródmieście stanowi unikatowe nagromadzenie modernistycznej architektury.
O wielu ważnych wątkach gdyńskiej historii przypomina przestrzeń Skweru Kościuszki i Molo Południowego, w której zobaczyć można zabytkowe statki i okręty oraz pomniki dotyczące ważnych wątków historii.
Zwiedzanie Gdyni
W trakcie oprowadzania po Gdyni pokazujemy i omawiamy między innymi:
-Skwer Kościuszki z nagromadzeniem modernistycznej architektury;
-Molo Południowe z niszczycielem ORP „Błyskawica” i żaglowcem „Dar Pomorza”;
-pomnik Tadeusza Wendy – budowniczego portu gdyńskiego;
-punkt widokowy na Kamiennej Górze z panoramą portowej Gdyni;
-makietę miasta w gdyńskim Infoboxie.
Zwiedzanie Gdyni można poszerzyć wizytami w Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, czy też zwiedzaniem zabytkowych jednostek zacumowanych przy Nabrzeżu Pomorskim. .