Obszary stoczniowe odegrały bardzo ważną rolę w powojennej historii Polski. Najpierw stoczniowcy zadziwili niebywałemu rozkwitem produkcji okrętowej, następnie sprzeciwem wobec ograniczeń ówczesnego systemu.
Rola i znaczenie Stoczni Gdańskiej zasługują więc na szczególną uwagę. Zbiorowa pamięć kolejnych pokoleń ulega naturalnego osłabieniu, dlatego o znaczeniu tej przestrzeni należy wytrwale i cierpliwie przypominać
Stocznia Gdańska – kolebka „Solidarności”
W latach 60-tych ubiegłego stulecia w Stoczni Gdańskiej pracowało ok. 18 tysięcy osób, a zakład uchodził za piątą co do wielkości stocznię na świecie!
Rocznie w Stoczni Gdańskiej budowano ponad trzydzieści pełnomorskich i coraz bardziej zaawansowanych technicznie jednostek.
Do tego wielkiego znaczenia coraz mniej pasowały ciężkie warunki pracy, na które nakładały się wpisane w system uciążliwości życia codziennego.
Stąd protesty stoczniowców przeciwko ustrojowym ograniczeniom systemu. Najpierw formułowano postulaty o ekonomicznym charakterze, potem doszły żądania głębszej reformy całego ustroju.
Strajki z sierpnia 1980 roku zakończyły się podpisaniem porozumień gdańskich, dzięki którym powstała „Solidarność” – pierwsza niezależna reprezentacja społeczna w powojennej Europie Wschodniej.
Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej
W trakcie oprowadzania po dawnym terenie Stoczni Gdańskiej pokazujemy i omawiamy między innymi:
-Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców;
-Bramę nr 2 – ważne miejsce związane z protestem robotniczym z sierpnia 1980 roku;
-architekturę i wnętrze budynku Europejskiego centrum Solidarności;
-wnętrze budynku Sali BHP z ciekawymi eksponatami muzealnymi;
-zakamarki stoczniowe na obszarze między innymi dawnego ZBS – Zakładu Budowy Silników.
Formułę zwiedzania można poszerzyć o wizytę w Szatniowcu, w którym działa wystawa prowadzona przez Morską Fundację Historyczną.