Muzeum Emigracji

Muzealna placówka działa w budynku dawnego Dworca Morskiego, który dla wielu Polaków był ostatnim widzianym i zapamiętanym skrawkiem ojczystej ziemi. Dla kolejnych, po wieloletniej rozłące z krajem pochodzenia, pierwszym miejscem powitania z Ojczyzną.

Ileż wylało się tutaj łez wzruszenia, ileż odbyło się łamiących serce pożegnań i powitań…

Muzeum Emigracji w Gdyni

Budynek dworca Morskiego powstał według najlepszych wzorów modernistycznej architektury, jego uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu 1933 roku. Od tej pory w nowoczesnym obiekcie w wygodnych warunkach obsługiwano polski ruch emigracyjny.

W pobliżu Dworca Morskiego cumowały nowoczesne polskie transatlantyki „Batory” i ’„Piłsudski”, z tego też miejsca w nieznane meandry życia wyruszyły znane i wybitnie zasłużone postacie – między innymi Zbigniew Brzeziński oraz Witold Gombrowicz.

Wycofanie transatlantyku „Stefan Batory” zamknęło pasażerskie wykorzystanie Dworca Morskiego, co nastąpiło pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Od ponad dziesięciu lat w pieczołowicie wyremontowanym budynku działa opisywane Muzeum Emigracji.

Zwiedzanie Muzeum Emigracji

Zwiedzanie tej muzealnej placówki otwiera przestrzeń ważnych pytań i refleksji. Czym jest emigracja? Skąd konieczność zerwania z wcześniejszym życiem i z dala od Ojczyzny rozpoczęcia wszystkiego od nowa?

Wystawa opowiada o emigracyjnych perypetiach Polaków z naciskiem na okres ostatnich dwustu lat. Zatem emigracja polityczna po nieudanych powstaniach i następnie masowe wyjazdy jako ucieczka przed przerażającą biedą i brakiem perspektyw. I ponownie przemieszczenia jako skutek wojen i społecznie nieprzyjaznych przemian politycznych.

Zwiedzającym towarzyszy znakomicie dobrana oprawa dźwiękowa. W trakcie zwiedzania zobaczyć między innymi można maszynę parową, wnętrza galicyjskiej chaty, amerykański wagon kolejowy oraz…największą makietę statku pasażerskiego na świecie!

Zwiedzanie Muzeum Emigracji przypomina też o znaczeniu tego co tu i teraz, zatem tego co mamy na dosłowne wyciągniecie ręki, a czego zbyt często nie doceniamy…

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Muzeum II Wojny Światowej

Opisywane muzeum nieprzypadkowo powstało w Gdańsku. Nadmotławskie miasto uznawane jest za symbol wybuchu II wojny światowej. W pobliżu muzeum znajduje się budynek Poczty Polskiej, bohaterska obrona tej placówki była jednym z pierwszych aktów wojennego dramatu.

Czytaj strzałka w prawo

Europejskie Centrum Solidarności

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności dobiegła końca w 2014 roku i od tego czasu obiekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających Gdańsk turystów. Prezentowana wystawa wielowątkowo opowiada o polskim i również szerzej ujętym antytotalitarnym sprzeciwie. Zachęca też do refleksji i stawiania ważnych pytań, bo przecież powrót totalitaryzmu w innej postaci wcale nie jest wykluczony.

Czytaj strzałka w prawo

Twierdza Wisłoujście

Po kilkuletnim remoncie Twierdza Wisłoujście została udostępniona do zwiedzania i natychmiast stała się jedną z najważniejszych historycznych atrakcji Gdańska. Zwiedzanie zabytkowej fortecy nie wiadomo jak i kiedy przenosi w czasy nowożytne, gdy Gdańsk był największym portem regionu bałtyckiego, a na miejskie bogactwa czyhało wiele nieprzychylnie usposobionych krajów i monarchów. Stąd tak wielkie znaczenie tego fortyfikacyjnego założenia

Czytaj strzałka w prawo