Muzeum II Wojny Światowej

Opisywane muzeum nieprzypadkowo powstało w Gdańsku. Nadmotławskie miasto uznawane jest za symbol wybuchu II wojny światowej.

W pobliżu muzeum znajduje się budynek Poczty Polskiej, bohaterska obrona tej placówki była jednym z pierwszych aktów wojennego dramatu.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Na muzealnej wystawie zobaczyć można około trzech tysięcy eksponatów ułożonych w kilkudziesięciu zwartych blokach tematycznych. Muzealna wystawa stanowi emocjonalną opowieść o dramacie wojny oraz związanych z nią traumach i cierpieniach. Nieszczęście wojny ukazane jest bardziej z punktu widzenia jej ofiar, mniej uwagi poświęcono rozgrywkom politycznym na najwyższych politycznych szczeblach.

W trakcie zwiedzania warto zagłębić się merytoryczny przekaz zawarty w muzealnej wystawie, jakże odmienny od grubej warstwy narosłych mitów i uproszczeń.

Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej

W opisywanym muzeum można spędzić cały dzień, natomiast przewodnickie oprowadzanie trwa zazwyczaj 2,5 godziny i stanowi zwartą, wartką prezentację muzealnej tematyki. Oprowadzanie nie polega na liniowym oglądaniu wszystkich eksponatów, ze względu na ogrom wystawy, czas i możliwości turystów – taka formuła oprowadzania nie jest możliwa.

Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej – co warto wiedzieć?

W trakcie zwiedzania warto również zobaczyć wystawę adresowaną do młodszych zwiedzających. Muzealna trasa w przewodnickim wydaniu obejmuje zazwyczaj sekcje:

Narodziny i ekspansja totalitaryzmów,
Pokój za wszelką cenę?
A więc wojna!
Wojna nowego typu
Wojna bez litości
Terror
Zagłada
Walka o tajemnicę
Wszystko dla zwycięstwa
Wojna bez litości
Koniec wojny
Po wojnie
Po obu stronach kurtyny.

Przed wizytą w Muzeum II Wojny Światowej warto podjąć wcześniejsze przygotowania- kupić bilety, zamówić obsługę przewodnicką. Ze względu na frekwencyjną popularność placówki nie powinno się odkładać takich decyzji na ostatnią chwilę. Zobacz więcej wskazówek dotyczących zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej.

ikona podobne wpisy Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Darmowe atrakcje w Gdańsku

W każdym większym mieście turystycznym można znaleźć dostęp do ciekawych i bezpłatnych atrakcji, które właściwie wykorzystane wzbogacą pobyt i nie nadwerężą przy tym budżetu. Poniżej przedstawiamy dostępne w Gdańsku darmowe atrakcje turystyczne, należy pamiętać o zmiennym czasie ich dostępności i konieczności wcześniejszych planowania i weryfikacji.

Czytaj strzałka w prawo

Darmowe atrakcje w Sopocie

Sopot od dłuższego czasu szczyci się mianem "letniej stolicy Polski" i faktycznie w każdym sezonie miasto tętni turystycznym gwarem, a na sopockich ulicach pobrzmiewają języki z wielu zakątków świata. Gdzie wielka popularność, tam również wyższe ceny, Sopot do tego odwiecznego prawa ekonomii również się dopasowuje. Przy odpowiednim podejściu i planowaniu można jednak bezpłatnie skorzystać z wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Poniżej przedstawiamy dziesięć takich możliwości z krótkim opisem i wskazaniem warunków bezpłatnego wykorzystania.

Czytaj strzałka w prawo

Darmowe atrakcje w Gdyni

W temacie nagromadzenia atrakcji turystycznych Gdynia wyraźnie ustępuje gdańskiemu sąsiadowi, ale ze względu ma znacznie krótszą historię – inaczej być przecież nie może. W gdyńskiej przestrzeni można jednak znaleźć sporo ciekawych miejsc i obiektów, dostęp do niektórych z nich jest bezpłatny codziennie albo w wybrane dni tygodnia.

Czytaj strzałka w prawo