Opisywane muzeum nieprzypadkowo powstało w Gdańsku. Nadmotławskie miasto uznawane jest za symbol wybuchu II wojny światowej.
W pobliżu muzeum znajduje się budynek Poczty Polskiej, bohaterska obrona tej placówki była jednym z pierwszych aktów wojennego dramatu.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Na muzealnej wystawie zobaczyć można około trzech tysięcy eksponatów ułożonych w kilkudziesięciu zwartych blokach tematycznych. Muzealna wystawa stanowi emocjonalną opowieść o dramacie wojny oraz związanych z nią traumach i cierpieniach. Nieszczęście wojny ukazane jest bardziej z punktu widzenia jej ofiar, mniej uwagi poświęcono rozgrywkom politycznym na najwyższych politycznych szczeblach.
W trakcie zwiedzania warto zagłębić się merytoryczny przekaz zawarty w muzealnej wystawie, jakże odmienny od grubej warstwy narosłych mitów i uproszczeń.
Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej
W opisywanym muzeum można spędzić cały dzień, natomiast przewodnickie oprowadzanie trwa zazwyczaj 2,5 godziny i stanowi zwartą, wartką prezentację muzealnej tematyki. Oprowadzanie nie polega na liniowym oglądaniu wszystkich eksponatów, ze względu na ogrom wystawy, czas i możliwości turystów – taka formuła oprowadzania nie jest możliwa.
Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej – co warto wiedzieć?
W trakcie zwiedzania warto również zobaczyć wystawę adresowaną do młodszych zwiedzających. Muzealna trasa w przewodnickim wydaniu obejmuje zazwyczaj sekcje:
Narodziny i ekspansja totalitaryzmów,
Pokój za wszelką cenę?
A więc wojna!
Wojna nowego typu
Wojna bez litości
Terror
Zagłada
Walka o tajemnicę
Wszystko dla zwycięstwa
Wojna bez litości
Koniec wojny
Po wojnie
Po obu stronach kurtyny.
Przed wizytą w Muzeum II Wojny Światowej warto podjąć wcześniejsze przygotowania- kupić bilety, zamówić obsługę przewodnicką. Ze względu na frekwencyjną popularność placówki nie powinno się odkładać takich decyzji na ostatnią chwilę. Zobacz więcej wskazówek dotyczących zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej.