Gdańsk – miasto niezwykłe. Miejsce o wielokulturowych, wielonarodowych i wreszcie wielowyznaniowych tradycjach. Przez długie wieki najpotężniejsze miasto Rzeczypospolitej i największy port w basenie Morza Bałtyckiego. Tutaj narodziła się „Solidarność”, tu rozpoczął się dramat II wojny światowej, wreszcie temat bursztynu – Gdańsk uchodzi za światową stolicę artystycznej obróbki tego niezwykłego kruszcu.
Na terenie Gdańska zobaczyć można sporo zabytków gotyckiej architektury obronnej. Co więcej – zachowane bramy i poprzetykane basztami mury komponują się w interesującą trasę turystyczną. Zawarte w niej zabytki ukazują historię miasta od mniej znanej strony. Przejście szlaku przybliża ważny gotycki rozdział gdańskiej historii.
WięcejPracowici mnisi pojawili się w Oliwie pod koniec XII wieku i bez zbędnej zwłoki przystąpili do energicznego działania. Wszak sentencja "ora et labora" (Módl się i pracuj) zobowiązuje. Dzięki cysterskim staraniom nikomu nie znana Oliwa doświadczyła prawdziwego rozkwitu gospodarczego, potem również kulturalnego.
WięcejGdańskie osiedle Zaspa - z pozoru nieciekawa plątanina bloków, w rzeczywistości przestrzeń o zaskakująco interesującej historii i wielu nawiązaniach do ważnych wydarzeń. Przez kilkanaście lat na Zaspie mieszkał Lech Wałęsa - przywódca Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w czerwcu 1987 roku na dawnym pasie startowym odbyło się największe zgromadzenie w dziejach Trójmiasta - na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II przyszło aż 800 tysięcy osób.
WięcejLatem 1980 roku uwaga całego demokratycznego świata koncentrowała się na Gdańsku, a dokładniej na wielkiej stoczni z patronatem Włodzimierza Lenina. Robotnicy Stoczni Gdańskiej i sąsiednich zakładów po raz kolejny wyrazili sprzeciw wobec ograniczeniom opresyjnego ustroju. Protest rozlał się na cały kraj i wstrząsnął nienaruszalnym wydawałoby się monolitem bloku sowieckiego.
WięcejOdrębny terytorialnie Gdańsk funkcjonował pod kuratelą Ligi Narodów i częściowo Rzeczypospolitej. Z własnym ustrojem, rządem i walutą sprawiał pozory państwowej niezależności. Czy rzeczywiście Wolne Miasto Gdańsk było niezależnym państwem? I czy faktycznie było wolne? W temacie międzywojennego Gdańska narosło wiele mitów i nadmiernych uproszczeń, stąd między innymi pomysł niniejszej przewodnickiej trasy.
Więcej