Turystyka – nasza pasja

W tej części jakby od zaplecza przedstawiamy nasze pasje i zainteresowania. Jako lokalni przewodnicy zajmujemy się oprowadzaniem po Gdańsku i pomorskim regionie, a najlepszym sposobem merytorycznego rozwoju są własne wycieczki krajoznawcze i terenowe.

W poniższych wpisach przedstawiamy więc krótkie relacje z naszych regionalnych wypadów, ale nie tylko regionalnych, bo turystyczny apetyt rośnie w miarę jedzenia… 🙂

W tej części również wspomnienie niektórych oprowadzonych grup turystycznych.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego

Muzealna placówka działa w budynku dawnego franciszkańskiego klasztoru, który przez kilka późniejszych stuleci służył też jako siedziba Gimnazjum Akademickiego – najsłynniejszej szkoły w gdańskiej historii.

Dzięki zaangażowaniu ekscentrycznego Rudolfa Freitaga w zaniedbanym budynku powstało Muzeum Miejskie, po wielu dziejowych zawirowaniach placówka działa jako Muzeum Narodowe – Oddział Sztuki Dawnej.

W trakcie zwiedzania sporo uwagi poświęciliśmy tematyce „Sądu Ostatecznego”, wspomniane dzieło jest jednym z najcenniejszych obrazów w światowych zbiorach!

W wiekowych wnętrzach odnaleźliśmy nastrój średniowiecznego klasztoru, a w kolejnych salach obejrzeliśmy cenne dzieła sztuki gdańskiej z przestrzeni kilku stuleci 🙂

Zwiedzanie Dworu Artusa

W tym przestronnym wnętrzu przez kilka stuleci spotykali się najważniejsi mieszczanie, dlatego zwiedzanie Dworu Artusa przeniosło nas w barwny świat dawnego Gdańska.

Zapoznaliśmy się też z bardzo wysokim poziomem miejskiej sztuki i zobaczyliśmy.. największy renesansowy piec w Europie! 🙂 🙂

Oprowadzanie po kościele św. Brygidy

Oprowadzanie po kościele św. Brygidy 🙂 Średniowieczne historie, solidarnościowe tematy i bursztynowa sztuka 🙂

Zobacz też – Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy
https://infogdansk.pl/poswiecenie-bursztynowego-oltarza-ojczyzny-w-kosciele-sw-brygidy/

Zimowe oprowadzanie po Westerplatte

Styczniowe oprowadzanie po Westerplatte – obszarze szzcególnie ważnym w polskiej historii.

Wyieczka bardzo udana, również dzięki uczestnikom ubranym stosowsnie do zimowej pory roku.

Przypominamy o znaczeniu odzieży w turystycznej aktywności. Ciepłe buty, kurtka, czapka i rękawiczki to podstawa – bez takiego zabezpieczenia zimowe zwiedzanie nie ma sensu 🙂

Więcej o Westerplatte:
https://infogdansk.pl/westerplatte/

Zwiedzanie Gdyni

Gdynia – miasto z morza i marzeń… Przywołane hasło trafnie opisuje fenomen gdyńskiego rozkwitu w czasach II Rzeczypospolitej.

Na zdjęciu – z oprowadzaną grupą przy pomniku inż. Tadeusza Wendy – jednego z najważniejszych twórców portowej Gdyni.

Trasa wycieczki objęła między innymi Skwer Kościuszki, okolice Basenu Prezydenta oraz Kamienną Górę.

1/9